Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Aktualny stan jakości powietrza w Polsce
Dodany przez:

Aktualny stan jakości powietrza w Polsce

Aktualny stan jakości powietrza w Polsce na dzień 16.02.2017

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce. Ze względu na prognozowane opady i zmianę pogody w piątek ma nastąpić poprawa jakości powietrza w części kraju.

W czwartek przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10, który wynosi 300 µg/m3 (średnia dobowa), miało miejsce na obszarze województwa śląskiego w Gliwicach (341 µg/m3), Rybniku (659 µg/m3), Sosnowcu (305 µg/m3), Wodzisławiu Śląskim (377 µg/m3), Zabrzu (529 µg/m3) i Częstochowie (348 µg/m3), w województwie łódzkim w Pabianicach (317 µg/m3) oraz w województwie kujawsko-pomorskim w Grudziądzu (362 µg/m3).

Obecnie (dane z godziny 13.00) stężenie pyłu zawieszonego PM10 znacznie się obniżyło. Najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 µg/m3 występują obecnie we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Włocławku, Grudziądzu i w Łodzi. Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego. Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, zwłaszcza w południowej Polsce, są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki).

17 lutego przewiduje się od Mazur i Suwalszczyzny, przez centrum kraju, po Opolszczyznę i wschód Dolnego Śląska możliwe opady deszczu ze śniegiem oraz marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na pozostałym obszarze Polski początkowo bezchmurnie, ale od zachodu stopniowy wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego. Temperatura minimalna od -5°C, -2°C na wschodzie, około -1°C w centrum, do 2°C, 4°C na zachodzie i wybrzeżu; w rejonach podgórskich od -5°C do -2°C. Wiatr słaby, a na wybrzeżu umiarkowany.

Przewidywane jutro wystąpienie opadów powinno przyczynić się do poprawy jakości powietrza w centrum, na północnym – wschodzie i częściowo na południu kraju. Niskie prędkości wiatru oraz brak opadów na większości obszaru Polski będą sprzyjać występowaniu podwyższonych lub wysokich stężeń zanieczyszczeń.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza są dostępne na portalu „Jakość powietrza” (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.

 

Źródło: Ministerstwo środowiska (mos.gov.pl)
Fot: własność redakcji

1 22 lutego, 2017 Ekologia, News, Zdrowie Luty 22, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.