Delegowanie pracowników do pracy w Austrii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Delegowanie pracowników do pracy w Austrii
Dodany przez:

Delegowanie pracowników do pracy w Austrii

Nowe przeszkody w delegowaniu pracowników do pracy w Austrii.

 

Dokonana przez austriackiego ustawodawcę jeszcze w 2014 r. nowelizacja przepisów wprowadziła nowe regulacje dotyczące transgranicznego delegowania pracowników. W zamyśle ustawodawców winna ona przede wszystkim rozwiązać problemy związane z rozumieniem i doprecyzowaniem przepisów, które dotychczas nastręczały trudności. Czy jednak nowelizacja spełni pokładane w niej nadzieje, zdania ekspertów są podzielone. Część z nich twierdzi, że spowoduje raczej powstanie nowych pytań i wątpliwości.

Konkretnie chodzi o to, że delegowani do Austrii pracownicy mają roszczenia dotyczące zabezpieczenia im wynagrodzenia, czasu pracy i urlopu. Także wówczas, gdy chodzi nie tylko o ich długotrwałą obecność w tym kraju, gdy pracobiorców obowiązuje miejscowe prawo pracy. Miało to miejsce do tej pory, z tym, że nie było pełnej jasności, od kiedy roszczenia pracowników mają być realizowane. Zgodnie z ustawą winno chodzić o „ciągłe” świadczenie pracy w Austrii. Jak ma to być rozumiane, było do tej pory dyskusyjne.

Nowa regulacja ma temu zapobiec poprzez ustawową „definicję negatywną”. Zostały wymienione określone czynności, dla których nie jest uzasadnione delegowanie: praca w trakcie targów, udział w kongresach i seminariach czy rozmowy handlowe. Przy delegowaniu w obrębie UE oraz EOG nie ma ponadto żadnego minimalnego roszczenia wobec wynagrodzenia wynikającego z układów zbiorowych i wymiaru urlopu określonego w prawie pracy, jeśli delegowany pracownik zatrudniony jest przy pracy w ramach kontraktu usługowego z austriackim odbiorcą usługi.

Zdaniem Stefana Kühtenbeula z kancelarii adwokackiej Partner bei Schönherr austriackie centrale międzynarodowych koncernów stoją przed nowym problemem. Także wówczas, gdy dotyczy to działalności wewnątrz koncernu, która to czynność nie jest wymieniona w wyjątkach. Dla przykładu:, kiedy zagraniczny pracownik koncernu pomaga przy realizacji krótko trwającego projektu, formalnie traktowane jest to teraz, jako delegowanie. Ekspert prawa pracy ocenia, że „prowadzi to do ogromnych nakładów/wydatków administracyjnych“, ale także do nowego ryzyka uzasadniającego ponoszenie odpowiedzialności, kiedy przy obliczaniu roszczeń nastąpi błąd.

Współpracownicy z innych jednostek koncernu, którzy będą włączali się do realizowanych projektów w Austrii będą mieli teraz gorzej – zdaniem Kühteubla ucierpi na tym nawet wymiana personelu w celach szkoleniowych oraz transferu know –how. Austriackim koncernom już po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniono w tej sferze zasady działania na niekorzyść: w 2013 r. zlikwidowano, bowiem „przywilej koncernów” polegający na możliwości transgranicznego przekazywania pracowników do dyspozycji. W tym zakresie obowiązują ich teraz przepisy ogólne dot. pracowników czasowych.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony. wien.trade.gov.pl
Fot: freeimages.com

7 19 lutego, 2015 Ciekawostki, News, Praca Luty 19, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.