Eksport towarów z Polski zwiększył się o 7,2 procent

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Eksport towarów z Polski zwiększył się o 7,2 procent
Dodany przez:

Eksport towarów z Polski zwiększył się o 7,2 procent

Handel zagraniczny Polski po 8 miesiącach 2015 r.

 

Według wstępnych danych GUS, po 8 miesiącach 2015 r. eksport towarów z Polski zwiększył się o 7,2 proc. (do 115,6 mld euro), a import rósł ponad 2-krotnie wolniej, tj. o 3,3 proc. (do 113,4 mld euro). Zadecydowało to o przekształceniu notowanego przed rokiem deficytu na poziomie 1,9 mld euro w nadwyżkę w wysokości 2,2 mld euro.

Eksport do całej grupy rynków rozwiniętych zwiększył się o 9,3 proc. (do 98,9 mld euro), w tym do krajów UE o 10,1 proc. (do 91,5 mld euro). Relatywnie szybki wzrost sprzedaży na rynki unijne przełożył się na zwiększenie ich udziału w całkowitym polskim eksporcie, do prawie 80 proc. po 8 miesiącach 2015 r. Jednocześnie znacząco zwiększyła się nadwyżka wymiany z UE – o 5,4 mld euro, do blisko 23,9 mld euro.

Wśród rynków unijnych szybszy, niż przeciętny dla całej UE, wzrost eksportu nastąpił w przypadku 14 z nich, w tym m.in. do: Niderlandów (o 18,4 proc.), Hiszpanii (o 16,6 proc.), Rumunii (o 13,7 proc.), Włoch (o 13,6 proc.), Wielkiej Brytanii (o 12,1 proc.), Austrii (o 11,9 proc.), Czech (o 11,9 proc.) oraz naszego głównego partnera handlowego, Niemiec (o 11 proc.).

Niewielki wzrost eksportu odnotowano natomiast do pozostałych krajów rozwiniętych, tj. o 0,5 proc. (do 7,4 mld euro). Wśród państw tej grupy notowano z jednej strony głęboki spadek wywozu m.in. do Norwegii (o ok. 20 proc.), z drugiej zaś dynamiczne jego zwiększenie m.in. do: Szwajcarii (o 16,1 proc.), USA (o 13,3 proc.) oraz Kanady (o 13,8 proc.).

Analogicznie jak w poprzednich miesiącach, w okresie styczeń-sierpień 2015 r. kształtowała się wymiana handlowa z rynkami rozwijającymi się i słabiej rozwiniętymi, gdzie eksport spadł o 3,8 proc. (do 16,7 mld euro), a import nieznacznie się zwiększył – o 0,5 proc. (do 38,1 mld euro). Skutkiem tego było pogłębienie i tak pokaźnego deficytu o ponad 0,8 mld euro, do 21,4 mld euro.

Spadek odnotowano w eksporcie na rynki Wspólnoty Niepodległych Państw, tj. o 23,1 proc. (do 6,5 mld euro), w tym do Rosji (o prawie 30 proc.), Ukrainy (o 9,6 proc.) oraz na Białoruś (o 28,3 proc.).

Dynamicznie za to wzrosła sprzedaż towarów na pozostałe rynki rozwijające się (poza WNP), tj. o 14,7 proc. (do prawie 10,2 mld euro). Wśród nich dynamicznie zwiększył się eksport m.in. do: Meksyku (1,8-krotnie), Egiptu (1,8-krotnie), Turcji (o 35 proc.), Arabii Saudyjskiej (o ponad 30 proc.) oraz Chin (o blisko 10 proc.).

W przekroju towarowym szybciej niż przeciętnie zwiększył się eksport m.in.: wyrobów przemysłu lekkiego (o 13 proc.), wyrobów drzewno-papierniczego (o 9,8 proc.), dominujących w polskiej wymianie z zagranicą wyrobów elektromaszynowych (o 9,6 proc.) oraz artykułów rolno-spożywczych (o 7,4 proc.).

Źródło: mg.gov.pl
Fot: freeimages.com

2 15 października, 2015 Biznes, News Październik 15, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.