Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

Pogoda

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Historyczne tablice z Wiednia
Dodany przez:

Historyczne tablice z Wiednia

Historyczne tablice z Wiednia trafiły do Muzeum Historii Polski

Historyczne tablice pamiątkowe z dawnego Domu Polskiego w Wiedniu zostały oficjalnie przekazane Muzeum Historii Polski.

W uroczystości, która odbyła się 23 stycznia br. w siedzibie MKiDN, uczestniczyli m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Historii Polski.

Przekazane MHP dwie kamienne tablice (1,60 x 1,00 m) to interesujący dokument historyczny – zapis wydarzeń ważnych dla Polaków, którzy mieszkali w Wiedniu, bądź znaleźli się w stolicy Austrii wskutek działań wojennych. Odnotowane tam zostało m.in. powstanie Legionów Polskich, szarża pod Rokitną, Akt 5 listopada 1916 r., odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. czy zaślubiny z morzem w 1920 r.

Zabytki te pochodzą z kaplicy św. Elżbiety, która funkcjonowała w Domu Polskim przy Boerhaavegasse 25 w Wiedniu w latach 1914-1920. Kaplica została zlikwidowana, gdy duża część Polaków opuściła Austrię po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jej wyposażenie przekazano na historyczne Ziemie Wschodnie Rzeczypospolitej, do Dytiatyna, do kaplicy, wzniesionej na polu krwawej bitwy, stoczonej we wrześniu 1920 r. z bolszewikami, określanej mianem „polskich Termopil”. W pomieszczeniu dawnej kaplicy w Wiedniu pozostały wówczas tylko dwie pamiątkowe tablice.

Zdecydowano, że z uwagi na swój charakter, pierwotne umieszczenie w obiekcie sakralnym, jak również elementy zamieszczonych tam treści, tablice mają charakter historyczny, a właściwym miejscem ich ekspozycji jest instytucja muzealna.

2 maja 2016 r. zawarta została umowy darowizny pomiędzy PAN i MHP, na mocy której historyczne tablice pamiątkowe z kaplicy p.w. św. Elżbiety zostały przewiezione do Warszawy i zdeponowane w Muzeum Historii Polski, w którym docelowo mają być eksponowane. Zabytki wymagają przeprowadzenia kompleksowych prac konserwatorskich.

W artykule Profesora Bogusława Dybasia ze Stacji Naukowej PAN w Wiedniu opublikowanym w czasopiśmie Polonika można dowiedzieć się więcej na temat historii Domu Polskiego w Wiedniu i historycznych tablic: http://www.polonika.at/index.php/miesiecznik/historia/1477-jubileusz-i-tablice

 

Źródło: Ambasada RP w Wiedniu (wieden.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

2 01 lutego, 2017 Austria, Kalendarium, Kultura i sztuka, News, Polska, Wydarzenia 1 lutego, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.