Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Nowe marki na rynku austriacki
Dodany przez:

Nowe marki na rynku austriacki

Słabnący napór nowych marek na rynek austriacki

Zdaniem agencji obrotu nieruchomości CBRE Österreich w bieżącym roku oczekuje się wejścia na austriacki rynek zmniejszonej liczby międzynarodowych marek i sprzedawców detalicznych. Jeszcze w ubiegłym roku zainteresowanie było duże: detaliści oraz 37 marek podjęło to ryzyko, łącznie było ich o pięć więcej niż w 2015 r.

Wśród nowych uczestników rynku znajdują się m.in. Weekay, Ikea Kompakt, Monki z grupy Hennes&Mauritz, Tesla, Max Mara czy Skechers. W porównaniu do lat wcześniejszych, w 2017 r. oczekuje się już nie tak dużego zainteresowania miejscowym rynkiem przez nowe podmioty.

Zdaniem Waltera Wölflera z CBRE Österreich w 2016 rynek detaliczny rozwijał się „stabilnie”, jednakże był to jeden z ostatnich tak dobrych rezultatów. Dzięki otwarciom oraz powiększeniom stworzono w ubiegłam roku 113 tys. m.kw. nowej powierzchni sprzedaży brutto; w 2015 r, było to 115 tys. m.kw., w 2017 r. zanotowany zostanie dramatyczny spadek do 37 tys. m.kw. powierzchni brutto.

Największa część wzrostu powierzchni sprzedaży w 2016 r. – 98 tys. m.kw. przypadła na centra handlowe oraz z 15 tys. m.kw, na centra sklepów specjalistycznych. Dla przykładu powiększono Plus City w Pasching o 31 tys. m. kw., Hatric w Hartberg o 15 tys. m.kw. oraz ELI w Liezen o 15 tys. m.kw. Centrum uwagi w 2017 r. będzie Wiedeń, gdzie nastąpi powiększenie huna eleven i otwarcie Post am Rochus.

Z wartością ok. 2,7 mld euro w 2016 r. łączna wartość inwestycji na austriackim rynku nieruchomości – minus 31 procent wobec roku poprzedniego – ukształtowała się znacznie poniżej oczekiwań. Najwięcej, bo 1,7 mld euro przypadło na Wiedeń. W 2015 r. wartość tych inwestycji wynosiła jeszcze 3,9 mld euro, co było wzrostem o 41 procent wobec 2014r. Wg Georga Fichtingera, eksperta inwestycyjnego CBRE, przyczyną spadku w 2016r. były tzw. Forward Deals. Rozumie się pod nimi transakcje, które są wprawdzie podpisane, ale których zamknięcie jest przesunięte. Inwestorzy próbowali w ten sposób zabezpieczyć projekty, ponieważ jest ich niewiele na rynku.

Z powodu umów Forward Purchase wartość inwestycji w roku bieżącym powinna znowu wzrosnąć. Innym powodem jest wydłużający się okres zawierania transakcji. Kilka dużych „dealów” nie mogło być zakończonych w 2016 r. Ponadto na rynku było także niewiele „materiału”. Centrum uwagi skupione jest na dobrej lokalizacji, która staje się jeszcze droższa.

Największa część inwestycji w nieruchomości przypada na biura (41 procent), następnie hotele (26 procent), handel detaliczny (13 procent), przemysł i logistykę (4 procent). Jedynie 2 procent dotyczy mieszkań, a 15 procent na pozostałe rodzaje użytkowania. Handel detaliczny był w 2015 r. drugą najsilniejszą klasą inwestycji. Liczba transakcji o dużej wartości (ponad 100 mln euro) w 2017 r. powinna wzrosnąć. W 2016 r. było ich cztery, m.in. Holtow w Stadtpark oraz sprzedaż Florido Tower/Solaris.

 

Źródło: WPHI Wiedeń, Portal Promocji Eksportu (austria.trade.gov.pl)
Fot: austria.trade.gov.pl

1 05 kwietnia, 2017 Biznes, News, Praca Kwiecień 5, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.