Opieka nad osobami starszymi w Austrii - nowe regulacje

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Opieka nad osobami starszymi w Austrii – nowe regulacje
Dodany przez:

Opieka nad osobami starszymi w Austrii – nowe regulacje

Nowe regulacje dot. opieki nad osobami starszymi w Austrii

 

Żadna branża medyczna nie rozwija się w Austrii tak szybko jak 24-godzinna opieka nad osobami starszymi. Aktualnie czynności te wykonywane są m.in. przez 51 tys. pracujących w wolnym zawodzie opiekunek pochodzących z Europy Wschodniej, wśród których największą część (56 %) stanowią pracownice pochodzące ze Słowacji. Ostatnio wzrasta liczba skarg na te usługi, ponieważ ta gałąź biznesu jest (zdaniem rządzącej koalicji) do tej pory niedostatecznie uregulowana. Dlatego też rząd zdecydował o reformie dotychczasowego systemu.

Najważniejszą zmianą jest gospodarczy podział pośrednika i opiekuna. Zdaniem ministra gospodarki Reinholda Mitterlehnera reforma pozwoli na większą transparentność. W przyszłości klient będzie wiedział czy jego kontrahent (strona umowy) osobiście przejmie opiekę, czy też jest on „czystym pośrednikiem”.

W ubiegłych latach miał miejsce galopujący wzrost liczby agencji, które pośredniczą w oferowaniu 24-godzinnej opieki przez osoby z Europy Wschodniej. Agencje pochodzą z tej części Europy i z Austrii i przebijają konkurencję niższą ceną. Jeśli pojawiają się problemy – zwijają się. Także honoraria nie są transparentne. Agencje żądają niekiedy znacznych prowizji nie tylko od sprawujących opiekę, ale także od starych osób. Ciągle zdarza się też, że opiekunki żądają części honorarium w gotówce do ręki.

Aktualnie przyjęte rozdzielenie agencji pośrednika od opiekuna jest zaledwie pierwszym krokiem dalszych działań. Zdaniem ministra Mitterlehnera w przyszłości winny zostać sformułowane zasady wykonywania i etyki zawodowej dla tej grupy pracowniczej. Odbywają się już w tej sprawie rozmowy między ministerstwem spraw socjalnych i izbą gospodarczą, które dotychczas nie przyniosły jednak żadnego rezultatu. Ministerstwo chciałoby postawić opiekunkom z Europy Wschodniej wysokie wymagania jakościowe. Izba hamuje te zapędy obawiając się wzrostu biurokracji, co tylko podroży koszty opieki.

Opieka nad osobami starszymi jest gałęzią gospodarki przeżywająca boom, z którego chce korzystać coraz więcej usługodawców. W Austrii jest 72 000 miejsc pracy w domach opieki dla starszych osób. Liczba ta nie zmienia się, bowiem osoby potrzebujące wolą korzystać z 24-godzinnej opieki w domu. Ma to również związek z kosztami, Miejsce w domu opieki kosztuje przeciętnie 3 500 euro miesięcznie, 24-godzinna opieka znacznie mniej, przy czy starsza osoba jest z reguły „obsługiwana” przez dwie opiekunki z Europy Wschodniej. Zmiany następują w cyklu dwutygodniowym.

Rynek 24-godzinnej opieki podzielony jest na dwie części: z jednej strony są liczne małe i średnie agencje. Z drugiej – duże organizacje jak Caritas, Volkshilfe czy Hilfswerk. Popierają one nowe regulacje w nadziei, że wraz z reformą spowoduje to znikną z rynku nieodpowiedzialne agencje.

Caritas, Volkshilfe i Hilfswerk należą do najdroższych usługodawców. Dla przykładu klienci Hilfswerk płacą za pośrednictwo opiekunki na konto organizacji jednorazowo 490 euro oraz 238 euro miesięcznie. Same opiekunki kosztują dziennie 67,50 euro, a jeśli posiadają dyplom w swej specjalności – 78 euro. Łącznie miesięczna24-godzinna opieka kosztuje między 2250 a 2600 euro.

Część kosztów, które zależą m.in. od stopnia niesamodzielności, pokrywa państwo. Np. przy stopniu siódmym państwo dopłaca 1655 euro miesięcznie, do czego dochodzi dodatek za 24-godzinną opiekę w wysokości 550 euro.

 

Źródło: wien.trade.gov.pl
Fot: wien.trade.gov.pl

0 08 kwietnia, 2016 Ciekawostki, News, Praca Kwiecień 8, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.