Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Podatek od maszyn w Austrii
Dodany przez:

Podatek od maszyn w Austrii

Kontrowersje wokół „podatku od maszyn”

Co pewien okres odżywają w Austrii dyskusje nt. podatku od tworzenia wartości dodanej (Wertschäpfungsabgabe) zwanego potocznie podatkiem od maszyn. Zaczął ją już w latach 80-tych ówczesny minister spraw socjalnych Alfred Dallinger i temat ten powraca co kilka lat. Aktualnie forsuje ją kanclerz Christian Kern, który w Karyntii na dorocznym zjeździe partyjnym współrządzącej SPÖ wypowiedział się, że wyobraża sobie tą daninę, jako dodatek do podatku od wynagrodzenia.

Źródłem zamysłu wprowadzenia podatku od tworzenia wartości dodanej jest zachodząca przemiana w świecie pracy: założenie, że przedsiębiorstwa stopniowo coraz bardziej zastępują pracowników maszynami. Konsekwencją jest zmniejszająca się kwota wynagrodzeń, co utrudnia finansowanie wydatków na ubezpieczenie społeczne. Fakt, że cyfryzacja zżera miejsca pracy nie ulega wątpliwości- sprawą otwartą jest natomiast, w jakim stopniu. Zdaniem OECD w najbliższych 20 latach maszyny zastąpią 10% miejsc pracy, ale zgodnie z Oxford Studie aż 47 %. O tym, że należy szukać nowych źródeł finansowania socjalnego państwa, wszyscy są zgodni.

Tylko częściowo znany plan SPÖ dotyczący podatku od tworzenia wartości został przeanalizowany pod kątem swoich skutków przez eksperta Monikę Köppl-Turyna z Denkfabrik Agenda Austria. Konkluzja analizy: „podatek dotyczyłby akurat tych przedsiębiorstw, które mają niewiele maszyn”.

Wg koncepcji partii socjalistycznej podstawą nowego podatku miałaby być wartość dodana netto. Stanowi ją suma wynagrodzeń zakładu plus jego zyski. Podatkiem miałoby być obciążone 3% tworzonej wartości dodanej (wynagrodzenie + zysk operacyjny). Ponieważ zysk operacyjny doliczony byłby do sumy wynagrodzeń, byłoby w przyszłości tym samym opodatkowane także oprocentowanie obcego kapitału. Przedsiębiorstwa, które mają wysokie zadłużenie – potrzebne np. na inwestycje – byłyby bardziej obciążone. Skutkiem byłoby podrożenie ich działalności.

Aktualnie firmy płacą 4,5% kosztów swoich wynagrodzeń na fundusz wyrównania obciążeń rodzin (Familienlastenausgleichsfonds), z którego wypłacane są przykładowo dodatki na dzieci. Koncepcja SPÖ przewiduje zmniejszenie obciążeń przedsiębiorstw na ten fundusz o jedną trzecią. Powstałe zmniejszenie kwot pozostających do dyspozycji funduszu miałby zostać co najmniej wyrównany poprzez wprowadzenie podatku od maszyn.

Konsekwencją jego wprowadzenia miałoby być spowodowanie potanienia pracy poprzez spadek bezpośrednich obciążeń kosztów wynagrodzeń. Zdaniem Köppl-Turyna mogłoby to zwiększyć zatrudnienie. Niebezpieczeństwem byłoby jednak zmniejszenie inwestycji wynikające z podrożenia kapitału, co następnie w dłuższym okresie, spowodowałoby spadek zatrudnienia. „Przypuszczam, że miałoby to negatywne skutki na rynku pracy”.

Przegranym wprowadzenia podatku od tworzenia wartości dodanej byłyby wolne zawody jak adwokaci i doradcy firm, branża nieruchomości jak również banki i ubezpieczenia. Nie byłyby nim dotknięte żadne ”hale robotów”. Pokazuje to, że skutki wprowadzenia podatku od maszyn nie miałyby nic do czynienia ze skalą automatyzacji. W przemyśle musiałyby przede wszystkim „zabulić” górnictwo i dostawcy energii. Producenci towarów i sektor budowlany byliby nieco odciążeni.

Poza tym najbardziej dociążone byłyby nie duże zakłady, ale małe – przedsiębiorstwa z niewielką liczbą zatrudnionych, które księgują duże zyski na pracownika. Także dlatego, ponieważ małe firmy często bardziej zależne są od obcego kapitału. Niewielkie firmy obrotu nieruchomości albo ubezpieczeniowe musiałyby płacić więcej niż dwukrotnie w porównaniu z kwotami aktualnie wnoszonymi na fundusz wyrównania obciążeń rodzin.

Stale niezaspokojone potrzeby budżetowe mogą sugerować, że Austria będzie coraz bliższa wypracowania i wdrożenia koncepcji nowej daniny. Z drugiej strony znaczące kontrowersje w tym przedmiocie prezentowane przez partie koalicyjne pozwalają na sformułowanie przypuszczenia, że zapewne nie odbędzie się to w najbliższym okresie.

Lidia Szeląg

 

Źródło: Portal Promocji Eksportu (austria.trade.gov.pl), WPHI Wieden
Fot: własność redakcji

2 14 grudnia, 2016 News, Polityka, Praca Grudzień 14, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.