Polacy na wakacje najchętniej wybierają plaże Morza Śródziemnego

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

Pogoda

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Polacy na wakacje najchętniej wybierają plaże Morza Śródziemnego
Dodany przez:

Polacy na wakacje najchętniej wybierają plaże Morza Śródziemnego

Umiesz zamówić jedzenie po włosku na wakacjach? Wytyczasz nowe trendy

 

Polacy na wakacje najchętniej wybierają plaże Morza Śródziemnego. Grecja, Włochy czy Hiszpania królują w naszych planach urlopowych już od kilku lat. Chętnie tam odpoczywamy i coraz częściej próbujemy rozmawiać w tamtejszych językach narodowych.

Angielski… i jeszcze więcej angielskiego

Z sondażu TNS Polska wynika, że ponad połowa Polaków (57%) mówi po angielsku na poziomie podstawowym. Natomiast liczba deklarujących znajomość dwóch języków obcych wynosi zaledwie 15%. Najwięcej posługujących się co najmniej dwoma językami obcymi jest wśród uczniów, 20-latków (47%) i 30-latków (45%). Obok angielskiego, zwykle znają oni też język niemiecki, coraz rzadziej – rosyjski. Nowocześni Polacy lubią podróżować i coraz chętniej uczą się drugiego języka obcego, przydatnego w czasie urlopu spędzanego za granicą.

Lepsze buongiorno niż hello

Często rezygnujemy na urlopie z leżenia na hotelowej plaży z opcją „all inclusive” na rzecz aktywnego poznawania kultury, tradycji i miejscowych zwyczajów. Jak wynika z raportu Mondial Assistance, aż 84% badanych wskazało zwiedzanie i wycieczki jako preferowaną aktywność turystyczną. Aby móc porozumieć się z obcokrajowcami, najczęściej użyjemy języka angielskiego. Może warto jednak zastosować ich mowę ojczystą? – Możliwość wymiany zdań w rodzimym języku naszych rozmówców pozwala na głębsze poznanie obcej kultury oraz sprzyja nawiązywaniu kontaktów – mówi Iwona Kowalewski, pedagog i językoznawca z firmy SITA, oferującej metodę oraz materiały do indywidualnej nauki języków.

Kiedy obierzemy już kierunek naszych wakacji, nie ograniczajmy się wyłącznie do nauki słówek czy ich odmiany. Warto wybrać taką metodę, która pozwoli nam płynnie i odważnie prowadzić rozmowę z cudzoziemcem. Inwestując czas na naukę jeszcze przed wyjazdem, unikniemy wertowania słownika w restauracji, chcąc zamówić tapas po hiszpańsku czy gnocchi w języku słonecznej Italii. Lepiej poczujemy klimat odwiedzanego miejsca, kiedy użyjemy języka na wielu etapach podróży jak np. w samolocie, w hotelu, na zakupach czy w czasie zwiedzania. Bazując na podstawach przyswojonych w kraju, utrwalimy i wzbogacimy słownictwo na urlopie, a nauka będzie przyjemna.

Poznaj język już teraz

Efektywnym sposobem poznawania nowego języka jest stosowanie metod bazujących na pozytywnym nastawieniu do samego procesu nauki. – Nauka mówienia czy chodzenia sprawia małym dzieciom radość i nie postrzegają tych czynności jako mozolnego procesu przyswajania wiedzy. W ten sam sposób możemy podejść do uczenia się języka obcego – tłumaczy Iwona Kowalewski. Poniżej zestaw przykładowych sformułowań po włosku, które warto poznać przed wyjazdem do tego państwa.

Na wakacje z poliglotą

Posługiwanie się językiem kraju, do którego jedziemy na wakacje ma wiele zalet. Sprawia, że zyskujemy przychylność spotykanych tubylców i znacznie ułatwia zwiedzanie. Znajomość języków obcych przynosi też wiele dodatkowych korzyści: rozwija umysł, wspomaga zapamiętywanie oraz zwiększa kreatywność poprzez dostęp do nowych kultur.

 

Język polski Język włoski
Kasa biletowa La biglietteria
Czego sobie Pan/Pani życzy? Desidera?
Jechać ekspresem Prendere il rapido
Rezerwacja La prenotazione
Dopłata Il supplemento
Potrzebuję A me serve, mi serve
Potrzebowałabym A me servirebbe
Czy to możliwe? È possibile?
Czekać Aspettare
Proszę poczekać, spojrzę Aspetti che guardo

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: infoWire.pl

4 01 lipca, 2016 News, Turystyka 1 lipca, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.