Polacy starają się o dofinansowanie dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Polacy starają się o dofinansowanie dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
Dodany przez:

Polacy starają się o dofinansowanie dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

Jak otrzymać dofinansowanie dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną?

W kwietniu do konsultacji publicznych został skierowany projekt rządowego programu pomocy uczniom Wyprawka szkolna na rok szkolny 2015/2016. Kwota dofinansowania w ramach programu Wyprawka szkolna waha się od 225 zł do 770 zł w zależności od rodzaju niepełnosprawności. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że w 2015 r. z programu będzie mogło skorzystać ok. 227 tys. uczniów, w tym ok. 105 tys. uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

W jaki sposób można otrzymać dofinansowanie? Rodzice kupują materiały edukacyjne, a następnie przedstawiają w szkole dowód zakupu (faktura, paragon), na podstawie którego otrzymają zwrot poniesionych kosztów. Poszczególne gminy indywidualnie ustalają terminy przyjmowania wniosków o zwrot kosztów, jednak z reguły jest to początek września. Zwrot kosztów następuje po otrzymaniu środków finansowych przez gminę.

Warto przypomnieć, że co roku znaczna część środków z programu Wyprawka szkolna pozostaje niewykorzystana, m.in. dlatego, iż rodzice nie wiedzą o możliwości skorzystania z tej formy pomocy. Według raportu sporządzonego przez NIK w 2012 roku wykorzystano jedynie 54% z przeznaczonych na ten cel pieniędzy, w 2013 roku 55%.

Nie do wszystkich szkół dotarła również informacja o wprowadzeniu w roku szkolnym 2015/2016 dotacji na zakup materiałów ćwiczeniowych, podręczników i materiałów edukacyjnych do szkół specjalnych. Rok szkolny 2014/2015 obfitował w zmiany w Ustawie o systemie oświaty. Jedną ze zmian jest wprowadzenie dotacji celowej na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych dla uczniów szkół masowych. W roku szkolnym 2015/2016 nowelizacja obejmie również kształcenie specjalne. Oznacza to, że w klasach pierwszych, drugich i czwartych szkoły podstawowej oraz w klasach pierwszych gimnazjów, zakupione przez szkoły materiały edukacyjne zostaną sfinansowane ze środków pochodzących z rządowej dotacji.

Szacuje się, że uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi stanowią ok. 20% ogółu dzieci uczęszczających do szkół. Jest to bardzo zróżnicowana grupa uczniów, mogą to być zarówno dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, jak i ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (np. z dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią), uczniowie niewidomi i słabowidzący, niesłyszący i słabosłyszący, z autyzmem, z niepełnosprawnością ruchową, z chorobami przewlekłymi, z ADHD, z poważnymi zaburzeniami w komunikowaniu się, niedostosowani społecznie.

W dniu 01.06.2015 r. miała miejsce premiera nowego pakietu dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną Pewny start. Świat wokół mnie, wydanego przez Wydawnictwo Szkolne PWN. Pierwsza część publikacji z serii Pewny start. Cztery pory roku zdobyła w roku 2014 Nagrodę Główną w kategorii wydawnictw edukacyjnych w konkursie Świat Przyjazny Dziecku.

Materiały Pewny Start. Świat wokół mnie to zbiór specjalnie dobranych, różnorodnych ćwiczeń mających za zadanie pomóc w nabywaniu oraz rozwijaniu umiejętności społecznych, związanych z:

tożsamością własnej osoby, danymi osobowymi, budowaniem wiedzy o sobie i własnej rodzinie,
normami zachowania społecznego, dokumentami, miejscami, w których się bywa,
organizacją czasu wolnego, bezpieczeństwem.

Pakiet może być stosowany na różnych poziomach edukacyjnych w zależności od indywidualnych umiejętności uczniów, jednak ze względu na tematykę jest polecany szczególnie dla uczniów gimnazjów. Pakiet jest pomocą elastyczną – podczas pracy można korzystać z poleceń o różnym stopniu trudności dla uczniów o różnych poziomach umiejętności.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: infoWire.pl

2 15 czerwca, 2015 Ciekawostki, Edukacja, News Czerwiec 15, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.