Polskie skarby kultury - wystawa w Salzburgu

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Polskie skarby kultury – wystawa w Salzburgu
Dodany przez:

Polskie skarby kultury – wystawa w Salzburgu

Polskie skarby kultury na Zamku Fischhorn – historia niedokończona

Salzburg był ostatnim miejscem, gdzie pokazana została wystawa „Polskie skarby kultury na Zamku Fischhorn – historia niedokończona”, która opowiada o losach dzieł sztuki z polskich kolekcji, które zostały zrabowane w czasie II wojny światowej.

Po Zell am See oraz Leogang, Uniwersytet Salzburski był ostatnim przystankiem wystawy „Polskie skarby kultury na Zamku Fischhorn – historia niedokończona”. Finisaż rozpoczął pokaz animacji „Muzeum Utracone – Dziennik Fischhornu”, która opowiada o rabunku dzieł sztuki z polskich zbiór w czasie okupacji niemieckiej, ich ukryciu w Zamku Fischhorn oraz staraniom polskich władz o ich odzyskanie.

List do obecnych na finisażu skierował wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński. Honorowym gościem wydarzenia była Brigitta Pallauf, przewodnicząca parlamentu Ziemi Salzburskiej, która powitała zebranych i przypomniała o znaczeniu zachowania pamięci o wydarzeniach sprzed 70 lat, kiedy to zakończyła się II wojna światowa, a dzieła sztuki zrabowane w Polsce częściowo wróciły do kraju.

Jak podkreślił Oskar Dohle, dyrektor Archiwum Landowego w Salzburgu, które było współorganizatorem wydarzenia, historia zrabowanych dzieł sztuki to jeden z niewielu elementów wspólnej historii Polski i Salzburga, dlatego jest ona warta większej uwagi i zainteresowania mieszkańców. – Rabunek sztuki zawsze był wpisany w cierpienia i prześladowania ludzi – podkreślił.

Następnie dr. habil. Mirosław Kłusek, profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przedstawił publiczności szczegóły starań polskich władz po zakończeniu II wojny światowej o restytucję dzieł sztuki zgromadzonych na Zamku Fischhorn oraz na innych obszarach dawnej III Rzeszy. – Najsłynniejsze restytucje z terenu Austrii wiążą się  z osobą Bohdana Urbanowicza, bohatera prezentowanej wystawy. W roku 1945 uzyskał on od amerykańskich władz okupacyjnych zgodę na przeprowadzenie inwentaryzacji dzieł sztuki w Fischhornie – mówił prof. Kłusek.

Ambasador Artur Lorkowski podkreślił, że historia polskich skarbów na Zamku Fischhorn pozostaje niedokończona: – Do dziś odnajdywane są w Austrii, USA i Ameryce Południowej dzieła sztuki, o których wiemy, że pod koniec wojny były przechowywane na Zamku Fischhorn. Niestety o wiele dłuższa jest lista dzieł sztuki, o który wiemy, że zostały wywiezione do Zamku Fischhorn, lecz ich los pozostaje nieznany.

* * *

Wystawę „Polskie skarby kultury na Zamku Fischhorn – historia niedokończona” przygotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ambasadą RP w Wiedniu oraz Archiwum Landowym w Salzburgu.

Wernisaż wystawy miał miejsce 5 października 2015 r. w Zell am See, w 70. rocznicę uzyskania przez Bohdana Urbanowicza zgody na rozpoczęcie prac rewindykacyjnych na Zamku Fischhorn. Finisaż wystawy odbył się w Salzburgu w rocznicę 16 kwietnia 1946 r., kiedy odjechał do Polski z salzburskiego dworca pociąg z dziełami sztuki odnalezionymi na Zamku Fischhorn.

 

Źródło: Ambasada RP w Wiedniu (wieden.msz.gov.pl)
Fot: Franz Neumayr (wieden.msz.gov.pl)

4 20 kwietnia, 2016 Kultura i sztuka, News, Wydarzenia Kwiecień 20, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.