Polskie skarby na Zamku Fischhorn w Austrii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Polskie skarby na Zamku Fischhorn w Austrii
Dodany przez:

Polskie skarby na Zamku Fischhorn w Austrii

Polskie skarby na Zamku Fischhorn

 

Wystawa plenerowa w Zell am See oraz pokaz filmu animowanego „Dziennik Fischhornu” przypomniały austriackiej publiczności o polskich dziełach sztuki zrabowanych w czasie II wojny światowej, które naziści w roku 1944 wywieźli do Zamku Fischhorn.

Wystawa „Polskie skarby kultury na Zamku Fischhorn – historia niedokończona” opowiada o losach dzieł sztuki zrabowanych z polskich kolekcji i przewiezionych po upadku powstania warszawskiego do Fischhorn. Część z nich odzyskano bezpośrednio po zakończeniu wojny dzięki wysiłkom polskiego malarza i oficera Bohdana Urbanowicza, inne odnajdują się w różnych częściach świata wiele lat po wojnie. Jest też wiele dzieł, które ciągle pozostają zaginione (Katalog zaginionych obiektów).

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali burmistrz Zell am See Peter Padourek oraz Ambasador RP w Wiedniu Artur Lorkowski. Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Narodowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jacek Miler odczytał list polskiej minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej. „Chcę przypomnieć w tym miejscu o wysiłkach polskiego rządu, aby przywrócić dawny blask polskim kolekcjom narodowym i tym samym zamknąć ten dramatyczny rozdział w polskiej historii” – pisze minister Omilanowska.

Tego samego dnia, w 70. rocznicę uzyskania przez Polaków od amerykańskich władz wojskowych zgody na wejście do Zamku Fischhorn i identyfikację polskich dzieł, na dziedzińcu tego zamku miał miejsce premierowy pokaz niemieckiej wersji animacji „Dziennik Fischornu” z serii „Muzeum Utracone”.– Chcemy ponownie opowiedzieć Państwu ważną dla Polaków historię już nierozerwalnie związaną z tym miejscem – powitał gości ambasador Lorkowski. W temat wieczoru wprowadził publiczność kierujący lokalnym archiwum Horst Scholz, który przedstawił historię zamku w czasie II wojny światowej. Współpracownik Muzeum Górnictwa i Gotyku w Leogang Alois Schwaiger przypomniał natomiast historię zwrotu rodzinie Czartoryskich XIII-wiecznego krzyża z Limonges z kolekcji Muzeum Gołuchowie, który odnaleziony przez mieszkankę Zell am See w 2008 r. powrócił do prawowitych właścicieli.

* * *

Wystawę „Polskie skarby kultury na Zamku Fischhorn – historia niedokończona” przygotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ambasadą RP w Wiedniu oraz Archiwum Landowym w Salzburgu.

Niemiecką wersję animacji „Dziennik Fischhornu” przygotowano na zlecenie MKiDN. Inicjatorem projektu Muzeum utracone jest Fundacja Ad Artis.

 

Źródło: wieden.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

7 05 czerwca, 2016 Kultura i sztuka, News, Wydarzenia Czerwiec 5, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.