Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Polskie smaki w Austrii
Dodany przez:

Polskie smaki w Austrii

Polskie smaki w Wiedniu

Stół Polski: ziemia, woda, las” – pod takim hasłem odbyło się w Ambasadzie spotkanie dla dziennikarzy kulinarnych i turystycznych, restauratorów i właścicieli hoteli zainteresowanych polskimi produktami regionalnymi i kuchnią polską.

Wykład na temat charakterystyki polskiej kuchni i pokaz slajdów prezentujących tradycyjne rodzime potrawy w ujęciu współczesnym przygotowała Monika Kucia, dziennikarka kulinarna z Polski. Kucia mówiła m.in. o najlepszych, nagradzanych i certyfikowanych produktach kulinarnych w Polsce, a także przedstawiła atrakcje związane z turystyką kulinarną do Polski – szlaki kulinarne, ich infrastrukturę – szeroki wybór gospodarstw agroturystycznych i restauracji.

Jak smakuje Polska? Czymś chrupiącym i owocowym, czymś wędzonym i słonym, czymś fermentowanym i lekko kwaśnym, ale też czymś korzennym i słodkim – zaczęła swoją opowieść dziennikarka. – Profesor Jarosław Dumanowski, badacz historii wyżywienia w Polsce twierdzi, że cała dawna kuchnia polska była piernikowa, korzenna, trochę słodka, trochę pikantna. Pierniki to dziś pozostałość po tych smakach, relikt. Słynnym polskim daniem były ryby w piernikach. Ryby, zwłaszcza słodkowodne były zawsze naszym produktem flagowym.

Degustację z wyselekcjonowanych, najlepszych produktów z polskich gospodarstw rolniczych, pasiek i  regionalnych wytwórni rodzinnych przygotowała szefowa kuchni Joanna Jakubiuk z Podlasia. Produkty przywiozła z Polski w większości pozyskując je gratis w ramach promocji od polskich wytwórców i producentów. Za co w imieniu Ambasady i austriackich gości bardzo dziękujemy.

Na stole znalazły się m.in.: fasola wrzawska, kumpiak podlaski, karp milicki, jabłka grójeckie, gęś owsiana kołudzka, suska sechlońska, wiśnia suszona z Ostrowa Wielkopolskiego, hyćka z folwarku Wąsowo, olej z góry Św. Wawrzyńca, czekolada z manufaktury czekolady w Łomiankach. Z napojów miód z pasieki Jarosa w Łazisku stworzony z okazji 1050-leciea Chrztu Polski, wino ze Srebrnej Góry oraz wóda Młody Ziemniak i wódka Krzeska.

Co ważne, zaprezentowano też gościom z Austrii polską zastawę stołową. Złożyły się na nią kryształowe szklanki i kielichy z Huty Julia, kamionkowe tace i talerze z Bolesławca, porcelanowe talerze i miseczki z Kristoff z Wałbrzycha, posrebrzane sztućce z Warszawskiej Fabryki Platerów „HEFRA”. Dziękujemy Hucie Julia, wytwórni w Bolesławcu, oraz w Wałbrzychu, za wypożyczenie elementów zastawy.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o produkcji szkła w Hucie Julia w Piechowicach. Huta chętnie gości i oprowadza turystów:
 

 

Załączamy też adresy polskich szlaków i miejsc kulinarnych.

 

SZLAKI KULINARNE W POLSCE

 

Północ:

Szlak Kulinarny Centrum Gdyni
http://www.kulinarnagdynia.pl/

Szlak Tradycji i Smaku „ Niech Cię Zakole”
http://www.szlaktradycji.pl/

Południe:

Szlak Oscypkowy
http://www.poronin.pl/turystyka/szlak-oscypkowy

Na śliwkowym szlaku
http://www.nasliwkowymszlaku.pl/

Śląskie Smaki
http://www.slaskiesmaki.pl/

 Wschód:

Białostocki Szlak Kulinarny
http://bialostockiszlakkulinarny.pl/

Zachód:

Poznański Kulinarny Szlak Miejski
http://www.kulinarnypoznan.pl/

Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie
http://www.dolinapsarki.pl/

 

SMACZNE MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA:

 

Rogalowe Muzeum Poznania
http://rogalowemuzeum.pl/

Muzeum Piernika
http://www.muzeumpiernika.pl/

Muzeum Chleba
http://www.muzeum-chleba.pl/

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
http://mwmskansen.pl/

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie
http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/

Folwark Wąsowo
folwarkwasowo.pl

Pałac w Orli z szefem kuchni Maciejem Bartonem
http://www.facebook.com/orlapalac/

 

Źródło: Ambasada RP w Wiedniu (wieden.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

2 16 listopada, 2016 News, Wydarzenia, Zdrowie Listopad 16, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.