Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

Pogoda

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

„Sobibór – pamięć nie zna przedawnienia” – wystawa
Dodany przez:

„Sobibór – pamięć nie zna przedawnienia” – wystawa

Wystawa „Sobibór – pamięć nie zna przedawnienia” na Uniwersytecie Wiedeńskim

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie 30 marca br. w „Kleiner Lesesaal” głównej biblioteki uniwersyteckiej w Wiedniu.

Historia niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Być może opisana wynikami prac archeologicznych, które prowadzono na terenie po byłym obozie w latach 2000 – 2016 i następnymi planowanymi, ukaże choćby skrawek prawdy „jak to rzeczywiście było”. Ten rodzaj wiedzy zbliża nas do poznania prawdy o Sobiborze. Niemiecki obóz zagłady był rzeczywistością. Dzisiaj, dla nas wszystkich Sobibór jest już tylko pojęciem kreowanym w wyobraźni. Pozostają nam tylko myśli, język i artefakty odkryte w ziemi. Do tamtego Sobiboru nie mamy dostępu. Ale mamy prawo do budowania narracji a stąd już tylko krok do utrwalenia w naszej pamięci historii, o której nie mamy prawa zapomnieć. (Dr Marek Bem, kurator)

Program otwarcia wystawy:

– powitanie godz. 18:00

Claudia Theune-Vogt
(Dziekan wydziału Historii i Kulturoznastwa na Uniwersytecie Wiedeńskim)

Artur Lorkowski
(Ambasador RP w Wiedniu)

Doede Sijtsma
(holenderska prowincja Gelderland)

Dariusz Pawłoś
(Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie)

– odnośnie wystawy

Marek Bem
(kurator wystawy)

Wojciech Mazurek
(konsultacje archeologiczne wystawy)

– zwiedzanie wystawy z kuratorem

– recepcja na zakończenie

 

Zgłoszenie udziału: events.ub@univie.ac.at

 

Źródło: Ambasada RP w Wiedniu (wieden.msz.gov.pl)
Fot: wieden.msz.gov.pl

0 29 marca, 2017 Austria, Kalendarium, Kultura i sztuka, News, Wydarzenia 29 marca, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.