Studenci z 53 krajów kształcą się na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Studenci z 53 krajów kształcą się na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie
Dodany przez:

Studenci z 53 krajów kształcą się na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Studenci z 53 krajów na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

 

Studenci z 53 krajów kształcą się na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, który w czwartek zainaugurował nowy rok akademicki. Na czterech wydziałach studiuje tu łącznie 6,7 tys. osób, w tym 1,3 tys. obcokrajowców.

Rektor uczelni prof. Andrzej Drop podkreślił podczas inauguracji, że medyczne i stomatologiczne studia prowadzone w języku angielskim stały się międzynarodową marką uczelni. „Pod względem umiędzynarodowienia uplasowaliśmy się na wysokim, siódmym miejscu w kraju. To bardzo dobra lokata, poświadczająca świetną, międzynarodową renomę na rynku edukacyjnym” – powiedział Drop.

Lubelska uczelnia medyczna kształci w języku angielskim od 20 lat. W tym czasie dyplomy uzyskało tu ponad 700 obcokrajowców. „Cieszymy się dużym zainteresowaniem na świecie, w tym roku będzie się u nas uczyć 50 studentów z USA, będą studenci z Tajlandii, łącznie jest około 1,3 tys. studentów z 53 krajów” – zaznaczył Drop.

Na pierwszym roku naukę rozpoczęło tu ponad 1,7 tys. studentów, w tym 235 cudzoziemców. W tegorocznej rekrutacji o przyjęcie na studia starało się prawie 11 tys. kandydatów z kraju, najwięcej na stomatologię – 27 osób na jedno miejsce i na kierunek lekarski – 17 osób. Na studia w zakresie analityki medycznej chciało się dostać ponad 9 osób na jedno miejsce, zaś na farmację – 8 osób na jedno miejsce.

Na czterech wydziałach i piętnastu kierunkach kształci się 6,7 tys. studentów. Uczelnia zatrudnia ponad 1,2 tys. nauczycieli akademickich, w tej liczbie 118 profesorów tytularnych. Uniwersytet Medyczny łącznie z trzema szpitalami klinicznymi zapewnia pracę 8 tys. osób, co czyni go największym pracodawcą w Lublinie.

W tym roku uczelnia uruchomiła, jako pierwsza w Polsce, nowy kierunek studiów, biomedycynę. Przyjęto 20 osób na razie na studia licencjackie. Absolwenci w przyszłości mają zajmować się m.in. badaniami klinicznymi. Uruchomiono też nowe studia na kierunkach higiena stomatologiczna oraz elektroradiologia.

W tym miesiącu ma być przekazany do użytku Ośrodek Medycyny Doświadczalnej, który ma być wszechstronną bazą naukowo-badawczą. Są w nim m.in. sale operacyjne dla małych i dużych zwierząt i urządzenia do rezonansu magnetycznego, którymi będą badane zwierzęta.

„Zakładam, że jego działalność zwiększy intensywność współpracy z ośrodkami zarówno naukowo-badawczymi, jak i produkcyjno-przemysłowymi z naszego, jak też innych regionów” – powiedział Drop.

Zakończony też został drugi, ważny dla uczelni projekt unijny, rozbudowa i modernizacja Collegium Pathologicum. Placówka wyposażona została w nowy sprzęt, niezbędny do prowadzenia badań z zakresu patofizjologii, patomorfologii, medycyny sądowej zgodnie z wymaganiami europejskimi. Zmodernizowano 13 laboratoriów i 55 pracowni, powstaną 4 nowe pracownie.

W sierpniu rozpoczęła się budowa Centrum Symulacji Medycznej przeznaczonego do praktycznej nauki z wykorzystaniem fantomów.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

4 24 czerwca, 2016 Edukacja, News 24 czerwca, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.