Święto Konstytucji 3 Maja w Austrii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Święto Konstytucji 3 Maja w Austrii
Dodany przez:

Święto Konstytucji 3 Maja w Austrii

3 maja święci się w Grazu

 

W zabytkowej sali posiedzeń parlamentu Styrii miała miejsce uroczystość upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja, połączona z odznaczeniem Konsula Honorowego RP Gerolda Ortnera oraz jego małżonki.

Gości powitał przewodniczący landtagu Franz Majcen, który przypomniał historię Konstytucji 3 Maja – Była to pierwsza w Europie i druga na świecie demokratyczna ustawa zasadnicza – zaznaczył. Ambasador Artur Lorkowski w swoim wykładzie „Polska – wczoraj, dziś, jutro” przypomniał o 500. rocznicy symbolicznego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Austrią, 70. rocznicy wyzwolenia obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen oraz o 35. rocznicy powstania Solidarności. Podkreślił również zaangażowanie Polski w budowę bezpieczeństwa europejskiego.

Konsul Honorowy Gerold Ortner został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP oraz jego małżonka Stefani Ortner odznaką honorową „Bene Merito”. – Tak aktywnego konsula honorowego Polska nie miała w Styrii od 500 lat – żartował ambasador, wręczając odznaczenia za ponad 16 lat pracy dla Polski i Styrii.

Konsul Ortner dziękując za wyróżnienie, podkreślił znaczenie, jakie w swej pracy przywiązywał do współpracy regionalnej. – Kontakty międzyludzkie na najniższych szczeblach, wiedza o sobie nawzajem, znajomość historii oraz dzisiejszych realiów to podstawa dobrych stosunków i współpracy miedzy Polską i Austrią. Ten stabilny fundament starałem się budować – mówił.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła prof. Joanna Borowska-Isser wraz ze współpracownikami oraz studentami Uniwersytetu Muzycznego w Graz.

Źródło: wieden.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

1 06 maja, 2015 Ciekawostki, News, Wydarzenia Maj 6, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.