Sytuacja sklepów z materiałami budowlanymi w Austrii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

Pogoda

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Sytuacja sklepów z materiałami budowlanymi w Austrii
Dodany przez:

Sytuacja sklepów z materiałami budowlanymi w Austrii

Trudności sklepów z materiałami budowlanymi w Austrii

W krótkim okresie czasu wg opinii Susanne Üblacker – przewodniczącej komisji materiałów budulcowych w Austriackiej Izbie Gospodarczej „dzięki łagodnym temperaturom i wczesnemu terminowi Świąt Wielkanocnych rozwój działalności sklepów z materiałami budowlanymi oraz centrów ogrodniczych jest pozytywny”. Hitem zdają się być przede wszystkim rośliny zielone oraz meble ogrodowe.

Wypadnięcie z austriackiego rynku dotychczasowego lidera Baumax spowodowało w branży prawdziwe trzęsienie ziemi. Wg przewodniczącej Susanne Üblacker w ubiegłym roku wyprzedaże w sieci tego byłego potentata zabolały konkurentów.

Dotyczyło to przede wszystkim narzędzi i kosiarek do trawy, których ceny poddane zostały silnej presji. W asortymentach tych skutki mogą być odczuwane jeszcze w bieżącym roku, ponieważ klienci mogli zaopatrzyć się w produkty wcześniej wykorzystując powstałą na rynku sytuację. Mogli, bowiem zakładać, że produktów tych w przyszłości nie uda im się kupić taniej. Wyprzedaże sieci Baumax, zdaniem Susanne Üblacker w sumie branży materiałów budowlanych zaszkodziły.

Ożywienia się nie zauważa, bowiem wielu majsterkowiczów jest jeszcze powściągliwych. Obecnie załatwiane są przez nich raczej tylko drobiazgi albo instalowane zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. Mówi się przede wszystkim o zamkach, łańcuchach i ryglach do drzwi. Perspektywa na bieżący rok dla branży jest trudna do oszacowania i zadowoleni będą, jeśli utrzymany zostanie poziom sprzedaży z 2015 r.

Zdaniem Hani Bomba, prezesa firmy doradczej Regioplan, niemiecka sieć Obi, która przejęła 70 punktów sprzedaży Baumaxu, w najbliższych miesiącach będzie nabierać wiatr w żagle i stawiać branżę pod presją. „Obi w ciągu jednej nocy dokonał przebrandowania wszystkich lokalizacji Baumax, bez popełnienia znaczącego błędu” mówi Bomba.

W Austrii są jeszcze resztki siedzib dawnego Baumaxu, które były w końcówce jego funkcjonowania słabo odwiedzane i dopiero teraz muszą przemawiać do świadomości konsumentów. Obi ma lepszą logistykę i korzystniejsze ceny detaliczne niż Baumax. Branża zdaje sobie sprawę, że Obi będzie w przyszłości marką jeszcze silniejszą.

Z kolei sieć marketów budowlanych jest zadowolona z rezultatów sprzedaży pierwszego kwartału. Jej rzecznik prasowy Florian Preuß: „wiosna jest bardzo ważnym sezonem w naszej branży. Start był bardzo obiecujący”.

Obecnie klienci inwestują w ogrody. „Ogród jest na wiosnę głównym magnesem przyciągającym”, mówi Preuß. Przyjaciel sklepów z materiałami budowlanymi jest cierpieniem ogrodników i florystów. Dla tych ostatnich nie tylko markety budowlane, ale także sieci spożywcze stanowią konkurencję. Ponadto konsumenci nie są obecnie tak skłonni do zakupów kwiatów i roślin jak miało to miejsce wcześniej.

Wg danych firmy doradczej Kreutzer Fischer & Partner obroty sklepów z materiałami budowlanymi i centrów ogrodowych wyniosły w 2015 r. 2,54 mld euro, co stanowi spadek o 2,4 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Podobne spadki obrotów odnotowywane były także w latach wcześniejszych. Liczba remontów w Austrii silnie zmalała, ponadto zmniejsza się liczba rzemieślników. Dominującą siecią na rynku jest Obi oraz kolejno Lagerhaus, Bauhaus, Hornbach i Hagebau.

 

Źródło: WPHI Wiedeń, Portal Promocji Eksportu (austria.trade.gov.pl)
Fot: własność redakcji

6 27 lipca, 2016 Biznes, News 27 lipca, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.