Szwajcarski Bank Narodowy wprowadza ujemne stopy procentowe

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Szwajcarski Bank Narodowy wprowadza ujemne stopy procentowe
Dodany przez:

Szwajcarski Bank Narodowy wprowadza ujemne stopy procentowe

Świąteczny prezent Szwajcarów dla frankowców

 

Szwajcarski Bank Narodowy po raz pierwszy w swej historii wprowadził ujemne stopy procentowe. Stopa depozytowa dla banków wyniesie -0,25%, a docelowy trzymiesięczny Libor dla franka ma spaść do przedziału -0,75%-0,25%.

– Szwajcarski Bank Narodowy jest kolejnym bankiem centralnym, który zdecydował się na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Taką decyzję w przypadku stopy depozytowej podjął Europejski Bank Centralny oraz szwedzki Riksbank, ale Szwajcarzy poszli krok dalej i jako pierwsi sprowadzili poniżej zera stawkę referencyjną – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Decyzja SNB jest sporym zaskoczeniem, ponieważ zaledwie tydzień temu miało miejsce regularne posiedzenie szwajcarskich władz monetarnych, które nie przyniosło żadnych zmian w polityce pieniężnej.

– W ciągu ostatnich kilku dni pewne czynniki wpłynęły na wzrost popytu na bezpieczne inwestycje. Wprowadzenie ujemnych stóp procentowych czyni frankowe aktywa mniej atrakcyjnymi i w ten sposób wspiera minimalny kurs wymiany – dodaje Piechowiak.

Co to oznacza dla frankowców?

Sprawa jest bez precedensu. Istnieje teoretyczna możliwość, że polskie banki będą dopłacać do kredytów frankowców, tzn. kredytobiorcy nie będą musieli spłacać części odsetkowej, tylko regulować zobowiązania dotyczące części kapitałowej. Ta, może być dodatkowo obniżona jeżeli suma LIBOR i marży będzie miała wartość ujemną. Innymi słowy, wysokość rat wyrażona we frankach spadnie. Jednak to, czy frankowcy rzeczywiście zapłacą mniej zależeć będzie od kursu wobec złotego.

– Decyzja SNB to dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty we frankach. Z jednej strony oznacza ona spadek oprocentowania, już dziś w niektórych przypadkach symbolicznego. Z drugiej – otwiera drogę do osłabienia helweckiej waluty wobec złotego. Ciekawa sytuacja może mieć miejsce, gdy stawka LIBOR przybierze wartość ujemną. Wówczas oprocentowanie kredytów we frankach będzie niższe niż marża –zauważa dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

Bankier.pl zapytał banki, jak w takiej sytuacji zamierzają naliczać raty kredytów – na razie dowiedzieliśmy się, że trwają analizy prawne.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

1 19 grudnia, 2014 Biznes, News 19 grudnia, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.