Wsparcie dla przedsiębiorców w Austrii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

Pogoda

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Wsparcie dla przedsiębiorców w Austrii
Dodany przez:

Wsparcie dla przedsiębiorców w Austrii

Start nowego programu wsparcia dla przedsiębiorców w Austrii

Nowy kanclerz Austrii Christian Kern w przemówieniu w trakcie przejmowania urzędu przyrzekł szybkie napędzenie gospodarki. W dniu 5 lipca br. rząd przedstawił pierwsze konkretne propozycje w tym zakresie. Koncentrują się one na małym, ale przyszłościowym obszarze gospodarki: nowatorskich start-up’ach. To dla nich będzie musiało być stworzone lepsze otoczenie – za pomocą pakietu 185 mln euro, które rząd gotów jest zainwestować. Ma przez to nadzieję na powstanie 1 000 nowych firm i utworzenie 10 000 do 15 000 nowych miejsc pracy. Obok tego kanclerz oraz wicekanclerz i minister gospodarki Reinhold Mitterlehner na jesień zapowiedzieli nowe reformy: ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej, podatku bankowym i ubezpieczeniach społecznych.

– Na jakie wsparcie mogą oczekiwać przedsiębiorcy

Kto otwiera budkę z kiełbaskami i zatrudnia pięciu pracowników ma pecha: pomoc państwowa nie jest dla wszystkich młodych przedsiębiorców, tylko dla określonych. Spełnione muszą być trzy kryteria, aby zakwalifikować się do staru-up’u: firma musi być młoda, być innowacyjna ze swoją technologią albo modelem biznesowym oraz wykazać się znaczącym wzrostem pracowników i obrotów. Dokładne zdefiniowanie kryteriów będzie dopiero ustalone.

– Niższe koszty pracy dla młodych przedsiębiorców

Kto zostanie uznany za spełniającego kryteria wsparcia będzie miał jedną zasadniczą korzyść: koszt wynagrodzeń w okresie pierwszych trzech lat działalności będą znacząco niższe niż w innych firmach. Udział pracodawcy w nich zostanie częściowo przejęty przez państwo. W pierwszym roku działalności w 100 procentach, w drugim – dwie trzecie, oraz w trzecim roku jedna trzecia tych kosztów. Składki pracodawcy zawierają m.in. ubezpieczenie emerytalne, chorobowe, na wypadek bezrobocia i wypadku, podatek komunalny albo fundusz wyrównywania obciążeń rodzinnych (Familienlastenausgleichsfond). Na wszystkie wymienione tu przedsięwzięcia pomocowe przewidziano do końca 2019 r. 100 mln euro. Ich przedłużenie będzie możliwe: w końcu 2018 r. zostanie przeprowadzona ewaluacja wydajności programu i jego „nadbudowa budżetowa”.

– Jak nowatorskie firmy będą mogły uzyskiwać kapitał

Tutaj istnieją do dyspozycji liczne programy. Jeden istnieje już długo – Austria Wirtschaftsservice (AWS), proponujący start-up’om liczne oferty, które zostaną teraz rozluźnione, – AWS Business Angel Fonds, który podwoi inwestycje w młode, szybko rosnące przedsiębiorstwa technologiczne. Będzie na to do dyspozycji dodatkowe 20 mln euro. AWS-Seed-Finanzierungen wspierają rozwój firm – start up’ów ukierunkowanych na wiedzę i technologie. Na ten program przeznacza się dodatkowo 20 mln euro. Gwarancje kredytów na nowatorskie projekty wzrosną z 250 do 350 mln euro. Dodatkowo rząd chce napędzić rynek kapitału podwyższonego ryzyka: kto pozyska udziały młodych innowacyjnych start-up’ów, może otrzymać rocznie do 50 000 euro państwowego wsparcia. Do kwoty inwestycji 250 000 euro państwo dotuje 20 procent. Na łączne roczne koszty tego wsparcia szacowany jest wydatek w kwocie 15 mln euro. Warunkiem uzyskania dotacji jest, aby inwestorzy wkładali pieniądze w dziedziny, które nakręcają gospodarkę a nie np. w nieruchomości.

– Wsparcie dla spin-off: firmy winni zakładać naukowcy

Do realizacji zamiarów rządu powinny zostać włączone także zasoby uniwersytetów: dla akademickich spin-off’ów pozostaje do dyspozycji 5 mln euro, z czego może zostać wsparte 50 projektów. Naukowcy i studiujący winny być wspierani, aby w przedsiębiorstwach stosować innowacyjne idee.

– Co z modyfikacją innych przedsiębiorstw

Czas potrzebny na założenie firmy winien być skrócony o połowę. Małe i średnie przedsiębiorstwa winny łatwiej uzyskiwać świeży kapitał; zostaną również polepszone warunki dla instytucji finansowych.

 

Lidia Szeląg

 

Źródło: WPHI Wiedeń, Portal Promocji Eksportu (austria.trade.gov.pl)
Fot: własność redakcji

3 14 września, 2016 Biznes, News, Praca i pobyt, Przewodnik, Zasiłki i dotacje 14 września, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.