Zamówienia publiczne w Austrii - nowinki

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Zamówienia publiczne w Austrii – nowinki
Dodany przez:

Zamówienia publiczne w Austrii – nowinki

Nowości w zamówieniach publicznych w Austrii

W I połowie lipca br. austriacka Rada Ministrów przyjęła nowe regulacje dotyczące zamówień publicznych, które zdaniem autorów, powinny pomóc zwalczyć dumping płacowy i socjalny, wzmocnić zasadę najlepszej oferty (Bestbieterprinzip), stworzyć przejrzystość u podwykonawców oraz ułatwić małym i średnim przedsiębiorcom dostęp do przetargów publicznych. Celem nowelizacji było takie określenie przepisów, by udzielanie zamówień stało się przejrzyste i uczciwsze. Liczy się przez to na utworzenie nowych miejsc pracy oraz na zabezpieczenie obecnych. Wszyscy podwykonawcy, których zamierza zatrudnić zwycięzca przetargu będą musieli zostać wymienieni, ważniejsi z nich, zgodnie z projektem ustawy, będą podawani już przy składaniu oferty. W trakcie realizacji zmiana albo dokooptowanie nowego podwykonawcy będzie wymagało uzyskania zgody kupującego usługę. Dla zamawiającego będzie w każdej chwili przejrzyste, kto pracuje na budowie.

Dodany zostanie także nowy obowiązek przesłania przez zleceniodawcę kwerendy dla Centrum Kompetencyjnego ds. Dumpingu Płacowego i Socjalnego usytuowanego przy właściwej Kasie Chorych (Gebietskrankenkasse). Poza tym, dla zwalczenia dumpingu socjalnego i płacowego związanego z procedurą udzielenia oraz przetargami publicznymi, wykluczone mają zostać naruszenia przepisów w tym zakresie, przede wszystkim za niskie płace. Działania te będą podobne do wprowadzonych wcześniej w stosunku do zatrudnienia cudzoziemców.

Poprzez wzmocnienie zasady udzielenia zamówienia na podstawie kryterium najlepszej oferty nie jest ona wybierana tylko przy zastosowaniu kryterium najniższej ceny, a poprzez wcześniej określony system punktowy. Punkty mogą zostać przydzielone np., za krótszy okres wykonania prac, za niższe koszty utrzymania, mniejsze zanieczyszczenie środowiska, podwyższone zabezpieczenie jakości, a także za kryteria socjalne jak zatrudnienie osób starszych.

W określonych przypadkach kryterium najlepszej oferty przewidziane jest wiążąco. Dotyczy to branży budowlanej – od wartości zlecenia w wysokości 1 mln euro, usług intelektualnych (geistige Dienstleistungen) jak np.: usługi planistyczne architektów, jeśli dopuszczone są oferty alternatywne; przy funkcjonalnych opisach usług, gdy istnieje ryzyko, że łączna cena nie może zostać obliczona w zaufany sposób; przy usługach kompleksowych i przy uwzględnieniu kosztów czasu trwania, przykładowo przy renowacji budynku biurowego.

Źródło: wien.trade.gov.pl
Fot: freeimages.com

1 20 sierpnia, 2015 News, Prawo Sierpień 20, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.