Zasady delegowania pracowników w Austrii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Zasady delegowania pracowników w Austrii
Dodany przez:

Zasady delegowania pracowników w Austrii

Informacja dla przedsiębiorców branży transportowej nt. pracowników delegowanych

Podstawowym dokumentem regulującym zasady delegowania pracowników (z UE i EOG) do Austrii jest, obok dyrektyw unijnych, nowa ustawa o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego.

Dnia 1.01.2017 r. w AT weszła w życie nowa ustawa o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego (Lohn- und Sozialdumping-Bekämpfungsgesetz, LSD-BG). Ustawa porządkuje i zbiera w jednym miejscu zapisy dot. pracowników delegowanych, w tym kierowców w transporcie międzynarodowym.

W odniesieniu do transportu międzynarodowego LSD-BG wprowadza jasną kwalifikację przewozów międzynarodowych: nie są delegowaniem wyłącznie przewozy tranzytowe. W odniesieniu do wszystkich pozostałych pracowników mobilnych w międzynarodowym transporcie towarów i osób (kabotaż, przejazdy rozpoczynające i kończące się na terytorium AT) stosuje się zapisy LSD-BG o pracownikach delegowanych. Każdy taki przejazd musi zostać z odpowiednim wyprzedzeniem zgłoszony przez elektroniczny formularz ZKO3.

W razie kontroli kierowca musi przedłożyć następujące dokumenty:

– Potwierdzenie ubezpieczenia – formularz A1,
– Kopia potwierdzenia zgłoszenia delegowania,
– Dokumenty jednoznacznie potwierdzające wysokość wynagrodzenia.

Powyższe dokumenty muszą być sporządzone w j. niemieckim, przygotowane do wglądu od momentu przekroczenia granicy AT. Znacząco wzrosły kary dla przedsiębiorców nieprzestrzegających  obowiązujących regulacji.

Zmiany wynikające z LSD-BG nie dotyczą minimalnej wysokości wypłacanego wynagrodzenia – tak jak dotychczas musi ono odpowiadać wynagrodzeniu wypłacanemu pracownikom austriackim na podobnym stanowisku zgodnie z stawką ustaloną w układach zbiorowych (AVRAG Art. 7b). Z dn. 1.1.2017 r., w wyniku corocznych negocjacji płacowych, stawki w branży transportowej wzrosły z dn. 1.1.2017 r. o 2,7 %.

Pomocne linki:

– Platforma informacyjna nt. pracowników delegowanych, w tym informacje o układach zbiorowych oraz druk zgłoszenia ZKO3 – Ensendeplatform [DE/EN]: http://www.entsendeplattform.at/
– Austriacka Izba Gospodarcza – Sekcja transportowa [DE/EN]:
http://wko.at/verkehr
– Treść LSD-BG [DE]:
https://www.ris.bka.gv.at/Dokumente/BgblAuth/BGBLA_2016_I_44/BGBLA_2016_I_44.html


Niniejsze opracowanie jest jedynie materiałem informacyjnym i nie ma mocy prawnej. Ambasada RP w Wiedniu i Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wiedniu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji i działań podjętych na podstawie informacji zawartych w opracowaniu. Moc wiążącą posiadają jedynie austriackie przepisy zawarte w stosownych ustawach i innych aktach prawnych.

 

Źródło: Ambasada RP w Wiedniu (wieden.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

3 18 stycznia, 2017 Komunikacja, News, Praca, Prawo, Przewodnik 18 stycznia, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.