Ziemia i ludzkość już są bankrutami

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Ziemia i ludzkość już są bankrutami
Dodany przez:

Ziemia i ludzkość już są bankrutami

Skończyły się czasy dobrobytu, a nastały lata deficytu

Skończyły się czasy dobrobytu, a nastały lata deficytu. Obecny poziom eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi przekracza jej możliwości produkcji, co oznacza, że nasza planeta „wydaje” więcej niż posiada. Obchodzony w dniu 31.10 Światowy Dzień Oszczędzania jest okazją do przypomnienia sobie, że wszyscy żyjemy na kredyt i, że musimy zacząć umiejętnie rozporządzać oferowanym nam przez Ziemię kapitałem- informuje WWF Polska.

Według opublikowanego pod koniec września raportu WWF o stanie planety, „Living Planet Report”, Ziemia potrzebowałaby teraz półtora roku, aby móc odnowić swoje zasoby. W latach 1970-2010 o 52% spadła liczebność populacji zwierząt kręgowych, zmniejsza się również powierzchnia lasów i zasoby wody zdatnej do spożycia. Jednocześnie rośnie ślad ekologiczny, jaki człowiek odciska na Ziemi, czyli wskaźnik umożliwiający oszacowanie zużycia zasobów naturalnych, w stosunku do ich możliwości odtworzenia przez naszą planetę. W tej kategorii, w ciągu dwóch ostatnich lat, Polska „awansowała” z pozycji 45 na 37. Jeżeli wszyscy ludzie konsumowaliby tyle, co Polacy, ludzkość potrzebowałaby już 2,5 planet. Świadczy to o nierozważnym i nadmiernym korzystaniu z zasobów Ziemi.

W Dniu Oszczędzania banki zachęcają nas do oszczędzania kapitału i wpłacania środków na rachunki oszczędnościowe – przypomina Paweł Średziński z WWF Polska. – Jednak nie zapominajmy, że naszym największym, wspólnym bogactwem są zasoby Ziemi- bez nich nie przetrwałaby ani gospodarka, ani nasze finansowe oszczędności. Dlatego musimy nimi umiejętnie rozporządzać i działać już teraz. A Dzień Oszczędzania powinien być okazją do zdjęcia zadłużenia.

W tym roku zasoby Ziemi, które powinny wystarczyć nam na rok, zużyliśmy już w sierpniu. Od tego czasu, po raz kolejny, żyjemy na kredyt. Zamiast oszczędności rośnie nasze zadłużenie. Rośnie też wspomniany ślad ekologiczny, w którym ważną część stanowi tzw. ślad węglowy, czyli wysokość emisji CO2. Możemy jednak ten ślad ograniczyć i w prosty sposób zacząć spłacać nasz dług już dziś poprzez podjęcie działań , które mogą wpłynąć na stopniowe wyjście ze stanu bankructwa planety Ziemia.
Powinniśmy częściej wybierać podróż rowerem zamiast samochodem, wybierać sprzęt energooszczędny, czy zamienić świetlówki na oświetlenie typu LED. Przede wszystkim musimy jednak uświadomić sobie, że zasoby Ziemi nie są niewyczerpalne, a ich nieumiejętna eksploatacja może spowodować, że przyszłe pokolenia nie będą już miały „z czego żyć”.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony : ekonews.com.pl

fot: ekonews.com.pl

2 17 kwietnia, 2016 Ekologia, News Kwiecień 17, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w austriackich realiach. Gdy przybyliśmy do Austrii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim Austria. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Austrii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Austrii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.
Dziękujemy.

zespół Polacy w Austrii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAustria.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.