Vijay Iyer – tegoroczne odkrycie scen jazzowych, będzie jednym z gości 37. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych, który odbędzie się w ostatni weekend listopada. Podczas festiwalu tradycyjnie wystąpi śmietanka jazzmanów zarówno z krajowych, jak i zagranicznych.
Festiwal rozpocznie koncert austriackiej formacji HDV – TRIO z Davidem Helbockiem. Po międzynarodowych sukcesach w konkursach pianistycznych, trio objeżdża cały świat. Pojawią się także inne elektryzujące nazwiska.
„Vijay Iyer, muzyk o indyjskich korzeniach, wielkie tegoroczne odkrycie międzynarodowe, Gonzalo Rubalcaba Quintet, Gwilym Simcock Trio z Wielkiej Brytanii. Powróci też Yaron Herman, tym razem w trio. Bardzo ciekawy jest też projekt niemiecko-izraelski Michael Wollny – Tamar Halperin, która gra na klawesynie. Taki skład instrumentalny bardzo rzadko zdarza się w jazzie” – powiedziała Barbara Fibingier, dyrektor kaliskiego CKiS.
Do Kalisza wraca również Wojciech Karolak, który towarzyszył festiwalowi od początku.
„W zeszłym roku nie mógł świętować u nas 70. urodzin, ale jest szansa, że zaprezentuje się w aż dwóch odsłonach niedzielnego koncertu” – podkreśliła Barbara Fibingier.
Karolak pojawi się najpierw w grającym smooth jazz trio z Pawłem Pańtą i Sebastianem Frankiewiczem na perkusji, a następnie w kwartecie z Jerzym Małkiem na trąbce, Tomaszem Grzegorskim na saksofonie tenorowym i Arkiem Skolikiem na perkusji.
Bardzo interesujący będzie w tym roku także nurt młodości, reprezentowany przez zespoły utytułowane w tym sezonie międzynarodowymi i krajowymi nagrodami – polsko-czeski kwintet Piotra Wyleżoła oraz Kwintet Piotra Schmidta i Michała Wierby.
Plakat do tegorocznego MFPJ jest dziełem grupy Twożywo, której prace kilka miesięcy temu gościły w Galerii w Hallu CKiS.
Festiwalowi towarzyszyć będą dwie wystawy: plakatów ze zbiorów Krzysztofa Dydo oraz (na małej sali) fotografii Filipa Błażejowskiego, związanego m.in. z „Jazz Forum”. Gościem specjalnym festiwalu będzie Siggi Loch, szef wytwórni Act, z której kilku wykonawców wystąpi w Kaliszu.
Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu jest jednym z najważniejszych polskich wydarzeń poświęconych muzyce synkopowanej. Dzięki swej historii doskonale wpisuje się w charakter i klimat najstarszego miasta w Polsce, jego tradycji kulturalnych i industrialnych. Bez wątpienia zasługuje na uwagę publiczności, zafascynowanej nie tylko niezwykle wszechstronnym instrumentem, jakim jest fortepian.
Festiwal zorganizowano po raz pierwszy w 1974 roku. Jest on – po Krakowskich Zaduszkach Jazzowych, Jazz Jamboree (Warszawa) i Jazzie nad Odrą (Wrocław) – czwartym wśród najstarszych jazzowych festiwali w Polsce. Przez blisko 20 lat podczas festiwalu odbywał się także Międzynarodowy Konkurs Pianistów Jazzowych im. Mieczysława Kosza, w którym wzięło udział 80 uczestników z 16 krajów. Zwycięzcami byli m.in. Harris Simon (USA), Eli Meiri (Izrael), Olah Kalman (Węgry), Gabor Füsti Balogh (Węgry) i Wojciech Niedziela.
W okresie 30 lat międzynarodowego festiwalu przygotowano 295 koncertów, w tym bardzo liczne, unikalne produkcje programów specjalnych. Dokonano wielu nagrań telewizyjnych (TVP), radiowych oraz płytowych (Poljazz), odbyły się ogólnopolskie sesje publicystów jazzowych i wyjazdowe posiedzenia Międzynarodowej Federacji Jazzowej. W 1997 roku w plebiscycie „Jazz Forum” Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu znalazł się na 12. miejscu spośród 20 najważniejszych wydarzeń jazzowych w kraju.
37. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych odbędzie się w dniach 26-28 listopada 2010 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
Fot: sxc.hu
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (mkidn.gov.pl)