Podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka Ambasada RP w Wiedniu zachęcała do nauki języka polskiego.
Imprezę otworzył występ Teatru „Tęcza” ze Słupska, który zaprezentował spektakl „Metamorfozy”. Po występie aktorzy zaprosili dzieci do wspólnego tworzenia lalek teatralnych, co okazało się wcale nie takie trudne i w efekcie powstało wiele pięknych bajkowych postaci. Drugi spektakl teatralny tego dnia „Tuwim Julek – Para buch, frazy w ruch” opowiadał o dzieciństwie Juliana Tuwima i jego szalonych pomysłach. Spektakularne wykonanie, pełne wybuchów i niespodziewanych zwrotów akcji, przykuło uwagę młodych widzów.
Muzyczną oprawę imprezy zapewnił Stefan Djordievic, utalentowany młody akordeonista, który wykonał m.in. kompozycje Piazzolli i Scarlattiego. Po jego występnie SPK w Wiedniu wręczył pamiątkowe wyróżnienia laureatom konkursu „Być Polakiem” oraz dyplomy od Deutsches Polen-Institut w Darmstadt, współorganizatora konkursu na Nagrodę im. Karola Dedeciusa za najlepszych tłumaczy literatury polskiej i niemieckiej, dla uczniów- autorów tłumaczeń wierszy Tuwima wydanych w książce „Wybór wierszy Juliana Tuwima”.
Cały czas dostępna była „drzewna biblioteka” pełna książek dla najmłodszych, a nasz „Ostry dyżur literacki” wypisywał recepty na najciekawsze pozycje polskich autorów dostępne w wiedeńskich bibliotekach. Warsztaty plastyczne dla dzieci pt. „Kolory krajów” poprowadziła młoda polska ilustratorka Agnieszka Szatkowska, SPK w Wiedniu dzieliło się z najmłodszymi tajnikami polskiego alfabetu i języka, a na koniec przy naszym kole fortuny można było sprawdzić swoją wiedzę nt. Polski.
Europejskie Stowarzyszenie Rodziców (EPA) na swoim stoisku przygotowanym wspólnie z działającym pod auspicjami Rady Europy Europejskim Centrum Języków Nowożytnych (ECML) argumentowało, dlaczego warto uczyć się języka ojczystego.
Piknik był też okazją, by zapoznać się z możliwościami nauki języka polskiego w Austrii. Swoja ofertę edukacyjną zaprezentował Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Wiedniu oraz Pierwsza Społeczna Szkoła Polska w Wiedniu. Rodzice otrzymali również informacje na temat możliwości bezpłatnej nauki języka polskiego jako ojczystego w austriackich szkołach publicznych, które zostały przygotowane przez wiedeńskie Ratusz. Formularze zgłoszenia uczniów należy przekazać wychowawcom klas jeszcze przed rozpoczęciem wakacji.
Źródło: wieden.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com