Jak 70 lat po wojnie mówić o niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych?
Polsko-austriacka konferencja naukowa „Auschwitz – Pars Pro Toto” (1-2 grudnia 2014 r.) poświęcona była pamięci o nazistowskich obozach koncentracyjnych. – Będę wdzięczny Państwu za inspiracje, jak z mówić o obozach koncentracyjnych nowym pokoleniom – mówił ambasador Artur Lorkowski i przypomniał zbliżające się okrągłe rocznice zakończenia II wojny światowej, ale również wyzwolenia obozów w Auschwitz oraz Mauthausen-Gusen.
Uczestnicy konferencji szczególny nacisk położyli na analizę sposobu, w jaki tragedia nazistowskich obozów koncentracyjnych była i jest w ciągu ostatnich 70 lat opisywana w polskich, niemieckich oraz austriackich podręcznikach do nauki historii. Ambasador Artur Lorkowski przypominał, że idea wiedeńskiej konferencji zrodziła się, gdy w jednym z austriackich podręczników pojawiło się sformułowanie odwzorowujące błędny i stereotypowy kod pamięci. Stało się wówczas oczywiste, że konieczne jest uwrażliwienie w tym zakresie osób odpowiedzialnych za zatwierdzanie podręczników, gdyż przekaz zawarty w podręcznikach jest jednym z pierwszych i czasem jedynym źródłem informacji na temat historii II wojny światowej.
Patronat honorowy nad konferencją objął prezydent Austrii Heinz Fischer. Konferencję zorganizowała Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, Centrum Badań Historycznych w Berlinie oraz Austriacka Akademia Nauk w Wiedniu. W konferencji wzięli udział przedstawiciele polskich, niemieckich i austriackich instytucji i muzeów pamięci.
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady RP w Wiedniu
Fot: freeimages.com