Przed przyjazdem do Austrii – informacje praktyczne dla przyjeżdżających
Ceny usług i towarów, w tym artykułów spożywczych, przekraczają (z wyjątkami, np. w segmencie sprzętu audio-video lub AGD) ceny w Polsce. Koszty utrzymania są w Austrii znacznie wyższe aniżeli w Polsce, Czechach, Słowacji, czy też na Węgrzech (w przypadku niektórych artykułów spożywczych, np. truskawek, jabłek lub pomidorów w sezonie, cena w Polsce i Austrii wyrażona jest tą samą liczbą, różni się jedynie walutą).
Przykłady cen: bochenek chleba 1,5-3,- euro, kilo mięsa 10-15,- euro, obiad w gospodzie 10-15,- euro, strzyżenie (męskie) 15,- euro, czyszczenie chemiczne garnituru 15,- euro, litr benzyny i oleju napędowego 1,40 euro, bilet do kina 10,- euro, 2-godzinny pobyt na basenie 3,5-5,5 euro, buty wyjściowe 100-300,- euro, buty sportowe 50-100,- euro, garnitur 200-500,- euro, koszula 10-30,- euro, t-shirt 5-30,- euro.
Prąd, gaz i woda są ogólnie dostępne. Koszty dostaw są znacznie wyższe aniżeli analogiczne koszty w Polsce.
Towary powszechnie dostępne w Polsce są dostępne również w Austrii. W porównaniu z Polską w Austrii do rzadkości należą wielkie „megasamy” i „supermarkety”.
Mniej jest tu również dużych centrów handlowych. Sklepy spożywcze zorganizowane są w kilka dużych sieci (Billa, Spar, Merkur, Zielpunkt, Hofer, Lidl – w niektórych z nich są działy z artykułami chemicznymi, kosmetykami, gospodarstwa domowego i odzieżą) i rozmieszczone w każdej dzielnicy Wiednia i w całym kraju. Bardzo rzadkie (a poza tym droższe) są małe sklepy osiedlowe. Większość sklepów spożywczych jest czynna od 7.30 do 19.00, a niektóre nawet do 21 (sklepy przemysłowe są otwierane przeważnie o 10.00).
W czwartki niektóre sklepy pracują dłużej. W soboty sklepy są czynne przeważnie do 17.00. W niedzielę nie ma w zasadzie możliwości dokonania zakupów (w ograniczonym zakresie na dworcach i lotniskach).
Austriacy dużą wagę przywiązują do wymagań dobrego tonu. Napotykanych ludzi zwyczajowo wita się pozdrowieniem Grüss Gott, a żegna słowami Auf Wiedersehen lub Auf Wiederschauen. Przyjęte jest stosowanie tytułu naukowego lub wskazywanie funkcji danej osoby, zarówno w korespondencji, jak i w rozmowach (czyli mówi się np. Herr Magister Schmidt albo Frau DiplomingenieurVogel). Przed rozmowami dobrze jest upewnić się, jakie tytuły posiadają i jakie stosują (do jakich są najbardziej przywiązani) przyszli rozmówcy.
Urzędy w Austrii są otwarte od poniedziałku do piątku, przy czym godziny ich otwarcia są różne. Większość urzędów przyjmuje interesantów od 8.00 do 12.00. We czwartki niektóre urzędy są otwarte również po południu.
Źródło: Wydział Konsularny Ambasady RP w Austrii (msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji