O polskiej oświacie dla austriackich nauczycieli
Poznanie polskiego systemu oświaty oraz działalności polskich szkół za granicą było celem wizyty austriackich nauczycieli w ambasadzie i polskiej szkole w Wiedniu.
Inicjatywa warsztatów wyszła od stowarzyszenia „EUROPTIMUS Vereinigung für europapolitische Bildung“ (www.europtimus.at). Uczestniczyli także przedstawiciele Federalnego Ministerstwa ds. Oświaty i Kobiet oraz Stadtschulrat Wien.
Uczestników spotkania przywitał w Ambasadzie RP w Wiedniu ambasador Artur Lorkowski, który przedstawił zebranym starania placówki na rzecz promowania nauki języka polskiego w austriackim systemie nauczania. Przywołał również zrealizowane w ostatnim czasie inicjatywy placówki, które miały zachęcić młodzież do podjęcia wysiłku nauki j. polskiego oraz unaocznić rodzicom i władzom oświatowym znaczenie znajomości języków ojczystych dla udanej integracji. Jednym z tych projektów jest krótki film o nauczaniu języka ojczystego z udziałem uczniów polskiej szkoły w Wiedniu pt. „Ich heiße Wąż [vow̃ʃ] – Integriert durch Muttersprache”, który goście mieli również okazję obejrzeć. Polski system edukacji oraz idee przyświecające działalności polskich szkół za granicą były natomiast tematem prezentacji dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Anny Atłas.
Goście udali się również do Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Wiedniu z krótką „wizytą studyjną”, gdzie zwiedzili budynek szkoły oraz mieli możliwość rozmowy z jej uczniami.
Warsztat został przygotowany poprzez Ambasadę RP w Wiedniu we współpracy ze Szkolnym Punktem Konsultacyjnym w Wiedniu, ORPEG, Stowarzyszeniem Eurooptimus, przy wsparciu Federalnego Ministerstwa ds. Oświaty i Kobiet.
Źródło: wieden.msz.gov.pl
Fot: wieden.msz.gov.pl