Wizyta Ministra Jana Dziedziczaka w Wiedniu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski
Minister przybył do Wiednia na zaproszenie rektora Polskiej Misji Katolickiej w Austrii, księdza Krzysztofa Kasperka, aby uczestniczyć w uroczystości koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Koronacji, w trakcie uroczystej mszy świętej w polskim kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego w Wiedniu, dokonał prymas Austrii i arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn, wspólnie ze specjalnie przybyłym z tej okazji biskupem Wiesławem Lechowiczem, delegatem Episkopatu Polski ds. Polonii, oraz polskimi i austriackimi księżmi z diecezji wiedeńskiej.
Podniosła uroczystość, oprócz oficjalnych gości w osobach przedstawiciela Senatu RP senatora Artura Warzochy, Ambasadora RP Artura Lorkowskiego i konsula generalnego Aleksandra Korybuta Woronieckiego, zgromadziła setki wiernych, z których osobistych darów pochodziło złoto i kamienie szlachetne koron papieskich, którymi przyozdobiono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski.
Uroczystość zakończyło Spotkanie Ministra Dziedziczaka z przedstawicielami duchowieństwa i austriackiej Polonii w siedzibie Polskiej Misji Katolickiej. W jego trakcie omówiono najważniejsze tematy dotyczące współpracy ambasady z przeszło 100- tysięczną austriacką Polonią, której życie społeczne koncentruje się w dużej mierze, podobnie jak we wszystkich innych środowiskach emigracyjnych, wokół parafii Polskiej Misji Katolickiej, w tym w szczególności nauczanie języka ojczystego, opiekę nad miejscami pamięci narodowej, oraz wsparcie dla inicjatyw „Młodej Polonii„, która staje się „twarzą” austriackich Polaków.
W trakcie pobytu w Austrii Minister Dziedziczak wziął także udział w zorganizowanym przez Instytut Polski uroczystym pokazie filmu „Smoleńsk”. Seans, który zgromadził kilkusetosobową polsko-austriacką publiczność, zakończyła dyskusja z udziałem scenarzysty filmu Tomasza Łysiaka, akcentującego w swojej wypowiedzi trudności w jego realizacji, niemożliwej bez szerokiego społecznego wsparcia.
Wizytę zakończyła ceremonia złożenia przez niego w przeddzień Wszystkich świętych, w obecności biskupa Lechowicza, senatora Warzochy, ambasadora Lorkowskiego, konsula Korybuta Woronieckiego i attaché wojskowego płk. Stępnia wieńca przy pomniku polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej na wojskowej kwaterze Centralnego Cmentarza miasta Wiednia.
Źródło: Ambasada RP w Wiedniu (wieden.msz.gov.pl)
Fot: wieden.msz.gov.pl