Najważniejsze organizacje w Austrii pomocne dla Austriaków W Austrii istnieje wiele ważnych organizacji, które odgrywają kluczową rolę w różnych dziedzinach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. W tym artykule omówimy najważniejsze z tych organizacji, przedstawimy ich cele, działalność oraz wpływ na społeczeństwo. Będziemy się skupiać na różnych sektorach, aby zapewnić kompleksowy obraz organizacyjnej struktury tego fascynującego…
Kategoria: Prawo

Pendlerverkehr w Austrii
Regularnie przekraczasz granicę z Austrią (Pendlerverkehr), ale nie spełniasz warunków ogólnych – co wtedy? Wejście z obszarów i krajów (w tym Polski przez granicę Pendlerverkehr), w których występują różnego rodzaju mutacje i wirusy. Możliwe tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Zasadniczo do kraju mogą wjechać tylko obywatele Austrii i obywatele UE / EOG oraz osoby mające…

Podróż przez Austrię
Podróż przez Austrię: wszystko o transporcie, tranzycie w czasie pandemii koronawirusa COVID-19 Tranzyt przez Austrię jest możliwy bez konieczności posiadania zaświadczenia lekarskiego, tudzież wyniku testu na obecność wirusa COVID-19 (COVID w Austrii). Takie osoby – podróżujące w tranzycie i przekraczające granicę Austrii – nie podlegają także kwarantannie i obowiązkowi elektronicznej rejestracji. Podróż przez Austrię przez…

Wjazd do Austrii – COVID
Wjazd do Austrii – COVID nie zwalnia tempa Warunki wjazdu do Austrii różnią się dla poszczególnych grup osób. Wjazd do Austrii do osób, które nie spełniają opisanych warunków, musi być zarejestrowany elektronicznie (entry.ptc.gv.at), nie wcześniej niż 72 h przed nim. Podczas przekraczania granicy należy okazać elektroniczne lub papierowe potwierdzenie. Osoby, które się rejestrują, powinny zaznaczyć „Reguläre Einreise nach Österreich”. Jeśli z jakichś…

Legitymacje szkolne w Austrii
Legitymacje szkolne dla uczniów szkół polonijnych Sejm RP przyjął zmiany w przepisach, które uprawniają uczniów szkół polonijnych oraz osoby uczące się języka polskiego w szkołach obcych systemów oświaty, a także nauczycieli tych szkół, do otrzymania legitymacji uprawniającej m.in. do korzystania z ulgowych przejazdów transportem publicznym w Polsce. Legitymacje ucznia i legitymacje nauczyciela wydawać będą konsulowie…

Austria wprowadziła płacę minimalną
Austria wprowadziła płacę minimalną. Transport ma problem Wypowiedź: Bartosz Najman, prezes Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców. Wiele pytań, niepewność i nowe obowiązki dla przedsiębiorców – to efekt zmian w prawie w Austrii. Kraj znowelizował ustawę o zapobieganiu dumpingu płacowego i socjalnego, a w tym także kwotę płacy minimalnej oraz obowiązki związane z delegowaniem kierowców na terenie…

Ulgowe przejazdy dla dzieci i młodzieży polonijnej
Prezydent podpisał ustawę o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej „Moja inicjatywa to odpowiedź na apele polskich rodziców i nauczycieli” – Moja inicjatywa ustawodawcza jest odpowiedzią na wnioski, na apele rodziców, a także nauczycieli polskich pracujących poza granicami kraju – podkreślił podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda. Jak dodał do tej pory ci…

Zasady delegowania pracowników w Austrii
Informacja dla przedsiębiorców branży transportowej nt. pracowników delegowanych Podstawowym dokumentem regulującym zasady delegowania pracowników (z UE i EOG) do Austrii jest, obok dyrektyw unijnych, nowa ustawa o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego. Dnia 1.01.2017 r. w AT weszła w życie nowa ustawa o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego (Lohn- und Sozialdumping-Bekämpfungsgesetz, LSD-BG). Ustawa porządkuje i…

Zwalczanie dumpingu płacowego w Austrii
Nowelizacja ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie nowelizacja austriackiej ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego (Lohn- und Sozialdumping-Bekämpfungsgesetz, LSD-BG). Nowelizacja w zamyśle miała ułatwić życie miejscowym przedsiębiorstwom, jednak nowy stan prawny cechują nie tylko surowe kary, ale pozostaje on też skomplikowany. Pomysłodawcy znowelizowanej ustawy…

Dni wolne od pracy w Austrii w 2017 roku
Dni wolne od pracy w Austrii w 2017 roku – wykaz: 1 stycznia – Nowy Rok (Neujahr) 6 stycznia – Trzech Króli (Heilige Drei Könige) 25 marca – Wielki Piątek (dla należących do kościoła ewangelickiego) (Karfreitag) 28 marca – Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) 1 maja – Święto Pracy (Staatsfeiertag (Tag der Arbeit)) 15 maja – Zielone…

Wjazd do Austrii
Wjazd do Austrii i legalizacja pobytu obywateli polskich W ramach Unii Europejskiej obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób. Dokumentami pozwalającymi do wjazdu do Austrii (90 dni pobytu) i wyjazdy są dowód osobisty i paszport, wiza nie jest potrzebna. Przed przyjazdem do Austrii należy sprawdzić czy dowód jest dobrym stanie technicznym i czy…

Dni wolne od pracy w Austrii w 2016 roku
Dni wolne od pracy w Austrii w 2016 roku – wykaz: 1 stycznia – Nowy Rok (Neujahr) 6 stycznia – Trzech Króli (Heilige Drei Könige) 25 marca – Wielki Piątek (dla należących do kościoła ewangelickiego) (Karfreitag) 28 marca – Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) 1 maja – Święto Pracy (Staatsfeiertag (Tag der Arbeit)) 15 maja – Zielone…

Edukacja w Polsce dla cudzoziemców
Informacje ważne dla cudzoziemców. Czy będąc w Polsce muszę posłać dziecko do szkoły? Tak. Każde dziecko w wieku od 7 do 18 lat przebywające w Polsce jest objęte obowiązkiem szkolnym lub obowiązkiem nauki. Znaczy to, że musi ono chodzić do szkoły pod rygorem sankcji wobec rodziców. Obowiązek ten dotyczy także dzieci nie mających obywatelstwa…

Akty prawne dotyczące uznawania wykształcenia
Akty prawne dotyczące uznawania wykształcenia – nostryfikacja Dokumenty o wykształceniu mogą zostać uznane w Polsce na podstawie umów międzynarodowych lub – w przypadku ich braku – na podstawie przepisów krajowych (ustaw lub rozporządzeń o nostryfikacji). Umowy międzynarodowe aktualnie obowiązujące: Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Austrii o ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym, podpisana…

Jakie prawa posiadają kominiarze w Austrii
Kominiarze w Austrii chronieni niezgodnie z regulacją UE Austriacka ustawa o prowadzeniu działalności gospodarczej wielokrotnie narusza dyrektywę Unii Europejskiej o usługach. Kominiarze nie wykonują bądź nie pełnią funkcji publicznej w znaczeniu prawa unijnego, jak również określony w ustawie obowiązek osiedlenia w Austrii i ochrona obszaru (Gebietsschutz) nie są zgodne z normami unijnymi. Do wniosków takich…

Zakończenie działalności gospodarczej
Zakończenie działalności gospodarczej Przed zamknięciem działalności gospodarczej podatnicy podatku dochodowego powinni wykonać spis z natury, zwany potocznie remanentem. Jest to spis wszystkich składników majątkowych i źródeł ich pochodzenia na określony dzień. W spisie wyodrębnione muszą być wszystkie towary, materiały, wyroby gotowe, braki i inne rzeczowe składniki majątku firmy powiązane z prowadzaną działalnością gospodarczą. Data…

Zamówienia publiczne w Austrii – nowinki
Nowości w zamówieniach publicznych w Austrii W I połowie lipca br. austriacka Rada Ministrów przyjęła nowe regulacje dotyczące zamówień publicznych, które zdaniem autorów, powinny pomóc zwalczyć dumping płacowy i socjalny, wzmocnić zasadę najlepszej oferty (Bestbieterprinzip), stworzyć przejrzystość u podwykonawców oraz ułatwić małym i średnim przedsiębiorcom dostęp do przetargów publicznych. Celem nowelizacji było takie określenie przepisów,…

Austriackie normy – konflikt
Kontrowersje wokół austriackich norm Austriackie ministerstwo gospodarki przygotowuje tekst nowej ustawy o normach, zaś izba architektów przedstawia swój własny projekt mający na celu powstrzymanie „zalewu normami”. Federalna Izba Architektów i Doradców Technicznych (bAIK) oraz Austrian Standards Institute (ASI, wcześniej Instytut Normalizacyjny) nie zgadzają się ze sobą już od dłuższego czasu. Nieporozumienia zaostrzyły się już…

Austriacka plakietka emisji spalin – winiety ekologiczne
Nowe obowiązkowe oznaczenia dla samochodów ciężarowych (winiety ekologiczne). Od 1 stycznia 2015 roku samochody ciężarowe i ciągniki siodłowe, które poruszają się po Wiedniu, jego okolicach oraz niektórych częściach Styrii muszą posiadać austriacką plakietkę emisji spalin. Od 1 lipca 2015 roku będzie ona obowiązywała także w Górnej Austrii na odcinku autostrady A1. Obowiązek ten dotyczy…

Cudzoziemcy, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany
Wykaz cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany WYKAZ CUDZOZIEMCÓW NIEPOŻĄDANYCH NA TERYTORIUM RP Zgodnie z art. 435.1 w wykazie umieszcza się i przechowuje dane cudzoziemca, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących przesłanek: 1) cudzoziemcowi została wydana decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu z orzeczonym zakazem wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub…

Austriacki Sąd Najwyższy o Spółkach z o.o.
Spółka z o.o. – przypadek dla Trybunału. Austriacki Sąd Najwyższy ma poważne zastrzeżenia, czy przepisy dotyczące tzw. spółki z o.o. light są zgodne z konstytucją. Rządząca koalicja z uwagi na trudności budżetowe przy nowelizacji ustawy podatkowej w lutym br., po ośmiu miesiącach zmieniła, a de facto zlikwidowała możliwość zakładania spółek z o.o. z kapitałem…