XXXIX edycja Festiwalu Chopinowskiego w Gaming Międzynarodowe Towarzystwo Chopinowskie w Wiedniu rok po roku kontynuuje wieloletnią tradycję, wytrwale organizując renomowany Festiwal Chopinowski w Kartuzji Gaming. Muzyka Fryderyka Chopina łączy ludzi z najróżniejszych zakątków świata, czego przykładem jest liczna obecność międzynarodowych solistów i zespołów, którzy podczas festiwalu mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed szeroką publicznością. Festiwal…
Kategoria: Kultura i sztuka

Rozrywka w Austrii
Rozrywka w Austrii: odkryj niezwykłe atrakcje Witamy serdecznie w naszym przewodniku po rozrywce w Austrii! Jeśli planujesz niezapomniany urlop, pełen fascynujących atrakcji i wspaniałej zabawy, to jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule przedstawimy Ci najciekawsze miejsca do odwiedzenia oraz rozrywki, które czekają na Ciebie w tej urokliwej alpejskiej krainie. Już niedługo rozpoczniesz niesamowitą podróż…

„Sobibór – pamięć nie zna przedawnienia” – wystawa
Wystawa „Sobibór – pamięć nie zna przedawnienia” na Uniwersytecie Wiedeńskim Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie 30 marca br. w „Kleiner Lesesaal” głównej biblioteki uniwersyteckiej w Wiedniu. Historia niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Być może opisana wynikami prac archeologicznych, które prowadzono na terenie po byłym obozie w latach 2000 – 2016…

Kustosz Pamięci Narodowej – nagroda
Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej”. Zgłoszenia do 15 marca Instytut Pamięci Narodowej zaprasza instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne do zgłaszania kandydatów do Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, oraz za działalność publiczną…

Historyczne tablice z Wiednia
Historyczne tablice z Wiednia trafiły do Muzeum Historii Polski Historyczne tablice pamiątkowe z dawnego Domu Polskiego w Wiedniu zostały oficjalnie przekazane Muzeum Historii Polski. W uroczystości, która odbyła się 23 stycznia br. w siedzibie MKiDN, uczestniczyli m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Historii Polski. Przekazane MHP…

Dziecięce plakaty o czytaniu w Wiedniu
Dziecięce plakaty o czytaniu nagrodzone Julia Klučár, rodzeństwo Laura i Filip Wyzińscy oraz Sophie i Philip Tomolik wygrali konkurs na plakat „Tu czy-tam” ogłoszony przez Ambasadę RP podczas Festiwalu Polskiej Książki dla Dzieci w Wiedniu. Głównymi nagrodami były tablety graficzne, a wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały książki oraz profesjonalnie przygotowane poligraficzne i wydrukowane…

Globalny Festiwal Filmów Migracyjnych
Globalny Festiwal Filmów Migracyjnych – IOM Polska zaprasza 5 grudnia 2016 rusza Globalny Festiwal Filmów Migracyjnych – pierwszy światowy festiwal poświęcony tematyce migracyjnej organizowany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM). W ramach festiwalu, IOM Polska zaprasza na pokazy filmów: 5.12 godz. 18:00 – „W dobrej wierze” reż. Philippe Falardeau 9.12 godz. 18:00 – „Bekas” reż….

Towarzystwo Austriacko-Polskie – uroczystości jubileuszowe
Uroczystości jubileuszowe Towarzystwa Austriacko-Polskiego odbyły się w auli Uniwersytetu Wiedeńskiego Liczni goście uroczystości jubileuszowych wysłuchali pełnych werwy przemówień, delektowali się wspaniałymi występami muzyki klasycznej i folklorystycznej i zostali wyśmienicie ugoszczeni. „Nie mamy dziś niestety możliwości wyliczyć całej listy działalności Towarzystwa Austriacko-Polskiego, ponieważ przekraczałoby to ramy dzisiejszego programu wieczornego. Pozwolę sobie jednak krótko wskazać na szerokie…

Wiedeńska Gala Symfoniczna
Wiedeńska Gala Symfoniczna – Koncerty Myślenickiej Orkiestry Kameralnej „CONCERTINO” Polska orkiestra wystąpiła w ramach cyklu koncertowego „Musik der Meister” w wiedeńskim Musikverein. Koncerty Myślenickiej Orkiestry Kameralnej „CONCERTINO”, to projekt, który był współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz Myślenickie Stowarzyszenie Artystów Muzyków. Patronat honorowy nad projektem objął profesor Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego….

Dni Polskie w Austrii
XXV Dni Polskie w Austrii W najbliższych tygodniach austriacka publiczność będzie miała okazję wziąć udział w licznych wydarzeniach prezentujących polską kulturę oraz lepiej poznać działające w Austrii organizacje polonijne. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem Dni Polskich, w którym w tym roku znalazły się m.in. Husarskie Upamiętnienie 333 lecia Wiktorii Wiedeńskiej, różnorodne wystawy, koncerty,…

Krakowska orkiestra w Austrii
Krakowska orkiestra w wiedeńskim Konzerthaus Z okazji 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej przez króla Jana III Sobieskiego w wiedeńskim Konzerthaus 12. września odbędzie się wyjątkowy koncert z udziałem Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia. Wraz z orkiestrą wystąpi światowej sławy wirtuoz trąbki Gábor Boldoczki, który podczas koncertu zaprezentuje premierowe wykonanie Koncertu na róg i…

Rocznica Odsieczy Wiedeńskiej 1683
333. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej 1683 Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznych uroczystościach upamiętniających 333. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Uroczystości zainicjuje Husarskie Upamiętnienie 333-lecia Wiktorii Wiedeńskiej 10 września br. O godzinie 14:00 w Muzeum Historii Militarnej – Arsenał (Heeresgeschichtliches Museum) w Wiedniu odbędzie się pokaz szermierki polską szablą, manewry jeździeckie husarii oraz konny pokaz walki szablą. Podziwiać…

Wakacyjny konkurs dla dzieci w Austrii
Wakacyjny konkurs dla czytających dzieci na plakat „Tu czy-tam?” Z przyjemnością ogłaszamy wakacyjny konkurs dla dzieci na stworzenie plakatu „Tu czy-tam?”. Spróbujcie swoich sił czytając polskie książki. Rozstrzygnięcie we wrześniu, atrakcyjne nagrody! Wiemy, jak niezwykle ważną rolę w rozwoju każdego, młodego człowieka odgrywa książka, oraz że język polski, czytanie dzieciom i czytanie przez dzieci w…

Polskie skarby na Zamku Fischhorn w Austrii
Polskie skarby na Zamku Fischhorn Wystawa plenerowa w Zell am See oraz pokaz filmu animowanego „Dziennik Fischhornu” przypomniały austriackiej publiczności o polskich dziełach sztuki zrabowanych w czasie II wojny światowej, które naziści w roku 1944 wywieźli do Zamku Fischhorn. Wystawa „Polskie skarby kultury na Zamku Fischhorn – historia niedokończona” opowiada o losach dzieł sztuki…

Koncert z muzyką Jana Sztwiertni w Wiedniu
Sztwiertnia odkryty na nowo 13 maja 2016 r. w wiedeńskiej Katedrze św. Szczepana odbędzie się uroczysty koncert z muzyką Jana Sztwiertni, zamordowanego w KZ Gusen. Zaproszenie kierujemy do wszystkich, w tym do austriackiej Polonii, którzy swoją obecnością chcą wesprzeć działalność Komitetu Gusen. System obozów Mauthausen-Gusen Co czwarty więzień systemu obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen był Polakiem. Pomimo…

Wyzwolenie obozów systemu KZ Mauthausen-Gusen (71 rocznica)
71 rocznica wyzwolenia obozów systemu KZ Mauthausen-Gusen W maju 2016 r. odbędą się uroczystości upamiętniające 71 rocznicę wyzwolenia obozów systemu KZ Mauthausen-Gusen. Zapraszamy do aktywnego udziału w uroczystościach. Co czwarty więzień systemu obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen był Polakiem. Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne w Mauthausen i Gusen wraz z rozsianymi po całej Austrii podobozami odegrały szczególnie niechlubną…

Polskie skarby kultury – wystawa w Salzburgu
Polskie skarby kultury na Zamku Fischhorn – historia niedokończona Salzburg był ostatnim miejscem, gdzie pokazana została wystawa „Polskie skarby kultury na Zamku Fischhorn – historia niedokończona”, która opowiada o losach dzieł sztuki z polskich kolekcji, które zostały zrabowane w czasie II wojny światowej. Po Zell am See oraz Leogang, Uniwersytet Salzburski był ostatnim przystankiem wystawy…

Ochrona przyrody na ziemiach polskich
Kraj, którego nie było. Ochrona przyrody na ziemiach polskich pod zaborami (część 1) Od najdawniejszych czasów ku ochronie przyrody pchały ludzi porywy serca dyktowane religijnym natchnieniem i wrażliwością na piękno, czasem wyprzedzające epokę przebłyski geniuszu obserwacji, częściej – kalkulacje możnych kierowane czystym pragmatyzmem, który wplatał ochronę niektórych zasobów przyrody w bezwzględny rachunek zysków i strat. Choć same w sobie działały na…

Fenomen zmiennej pamięci o I wojnie światowej
Wielka Wojna: pamięć, amnezja i mity Choć setną rocznicę wybuchu I wojny światowej mamy już za sobą, to nadal budzi ona żywe emocje i polemiki w całej Europie – o czym przypomina specjalny numer kwartalnika „Herito”. Na jego łamach badacze z różnych krajów Europy uświadamiają, że pamięć społeczna o tej hekatombie narodów nie wyzwoliła…

Książki promujące polski teatr w Austrii
Promocja polskiego teatru w Austrii W trakcie Międzynarodowej Konferencji Teatralnej w Wiedniu, wieńczącej obchody 250 rocznicy powstania Teatru Publicznego w Polsce, zaprezentowano książki promujące polski teatr w Austrii. Opracowania zostały wydane z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu. Publikacja „Es war Leben, kein Schauspiel” (To było życie, nie spektakl) zawiera informacje o twórczości Sławomira Mrożka…

Ryzykowali swoje życie – wystawa w Austrii
Wystawa „Ryzykowali swoje życie” w Austrii Instytut Polski w Wiedniu organizuje premierową wystawę o Polakach ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej w Polsce. Wernisaż powstał w wyniku współpracy między Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, a Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Ekspozycja zatytułowana „Ryzykowali swoje życie” ukazuje losy kilkudziesięciu Polaków ratujących z narażeniem życia Żydów…

Międzynarodowa Konferencja Prospekcji Archeologicznej
Największe autorytety bezinwazyjnych badań archeologicznych w Warszawie „11. Międzynarodowa Konferencja Prospekcji Archeologicznej”, czyli najważniejsze na świecie forum wymiany myśli badaczy, stosujących bezinwazyjne metody do badań archeologicznych, odbędzie się w dniach 15-19 września w Warszawie. Naukowcy z całego świata debatować będą o dziedzinie nauki zwanej coraz powszechniej geofizyką archeologiczną, w której ramach stosuje się rozliczne…

Wystawa Drogi do przełomu w Wiedniu
Wystawa „Drogi do przełomu” na wiedeńskim Karlsplatzu Przygotowana przez historyków skupionych wokół Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność wystawa ukazuje skomplikowany proces wyzwalania się Europy Środkowo-Wschodniej spod komunistycznej dyktatury. Głównym tematem ekspozycji są różne sposoby ograniczania swobód obywatelskich w dawnym bloku komunistycznym i próby walki o ich odzyskanie. Szczególne miejsce poświęcono tutaj omówieniu tego, co…

Prace młodych polskich artystów można oglądać w Wiedniu
Wystawa polskiej sztuki w Austrii Prace młodych polskich artystów można oglądać w Instytucie Polskim w Wiedniu, w ramach cyklu zatytułowanego „Trajektoria ryzyka”. Cykl zainaugurowała wystawa „Pylon” z pracami Jakuba Woynarowskiego i Marcina Zarzeki. Jakub Woynarowski jest jednym z najbardziej znanych i cenionych artystów wizualnych w Polsce, twórcą komiksów, projektantem i kuratorem. Jego prace należą…

Pamięć Europy w wiedeńskiej Akademii Dyplomatycznej
Zapraszamy na 4. edycję Sympozjum „Pamięć Europy” (11-13 maja) Już w najbliższy poniedziałek w Wiedniu rozpocznie się Sympozjum „Pamięć Europy”, w którym udział weźmie ponad dwustu przedstawicieli stu dwudziestu instytucji i organizacji zajmujących się historią XX wieku. Tegoroczna edycja, poświęcona pamięci o II wojnie światowej, odbędzie się w siedzibie wiedeńskiej Akademii Dyplomatycznej. Przez trzy…

KULT w Austrii – koncert zespołu 8 maja 2015 r.
Kultura pamięci. Nowa generacja. Po raz 70. będziemy obchodzić w tym roku rocznicę wyzwolenia systemu obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen. Podtrzymanie pamięci o tych wydarzeniach przez przyszłe pokolenia wymaga wypracowania nowych form kultury pamięci. Dlatego też poprzez koncert zespołu KULT 8 maja 2015 r. chcemy zaapelować od młodych ludzi, a w szczególności do 90 tys. mieszkających…

Jacy jesteście – Polsko-austriacka wystawa
Polsko-austriacka wystawa „Jacy jesteście?” – wirtualnie Wystawę „Jacy jesteście ?”, która od wiosny 2014 roku odwiedzała kolejne miasta w Austrii z okazji 25-lecia przemian w Polsce, można obecnie oglądać w Internecie. Jednym z inicjatorów projektu jest Ambasada RP w Wiedniu. Ekspozycję w językach polskim i niemieckim można zobaczyć pod adresem www.wie-seid-ihr.eu. W jednym miejscu…

Zrabowane dzieła sztuki w czasie II wojny światowej
Poszukiwanie dzieł sztuki zrabowanych w czasie II wojny światowej Ambasada RP w Wiedniu, Uniwersytet Salzburski oraz Archiwum Miejskie w Salzburgu zapraszają na konferencję do Salzburga Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej nt. rabunku dzieł sztuki w czasie II wojny światowej, dzieł odnalezionych i tych ciągle poszukiwanych oraz pracy historyków sztuki na tym polu, na…

Jacy jesteście? – wystawa
Linz to już trzecie miasto, gdzie gości przygotowana przez polskich i austriackich studentów multimedialna wystawa „Jacy jesteście?” – Obserwacje młodych ludzi nas zaskoczyły. Baliśmy się, że w swoich zdjęciach i filmach mogą powielać stereotypy, tymczasem pokazali oni oba kraje i ich mieszkańców jako ciekawych i otwartych na innych- podkreśliła kuratorka Monika Janusz-Lorkowska, otwierając wystawę…

Dni Polskie w Austrii
Ruszyły „Dni Polskie” w Austrii Uroczysta gala w sali Domu Spotkań w Wiedniu otworzyła 23. edycję „Dni Polskich” w Austrii. W uroczystości przygotowanej przez Forum Polonii w Austrii, koordynatora „Dni Polskich”, uczestniczył Ambasador Artur Lorkowski oraz przedstawiciel Sejmu RP, poseł Jerzy Federowicz. Prezes Forum Polonii Teresa Kopeć podkreśliła, że motywem przewodnim tegorocznej edycji są ważne…

Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnie w Polsce
Uniwersytet Jagielloński – 650 lat istnienia Uniwersytet Jagielloński jest najstarszą uczelnią w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Szczyci się wielowiekową tradycją, ale i podąża z duchem czasu. Jego dewiza to „Plus ratio quam vis”, czyli „więcej znaczy rozum niż siła”. Od 1817 r. uczelnię określa się Uniwersytetem Jagiellońskim – ku czci dynastii…

Festiwal Chopinowski w Gaming
Ambasada RP w Austrii wraz z Międzynarodowym Towarzystwem Chopinowskim zaprasza w dniach 14 – 17 sierpnia 2014 r. do wzięcia udziału w XXX edycji Festiwalu Chopinowskiego w Gaming. W tym roku Festiwal Chopinowski w Gaming będzie obchodził jubileusz 30-lecia istnienia. Przez wiele lat wypracował sobie doskonałą markę i oddanych wielbicieli. To jedno z najważniejszych…
Conchita Wurst zwycięzcą Eurowizji
Conchita Wurst zwycięzcą 59. Konkursu Piosenki Eurowizji! Conchita w znakomitym stylu pokonała konkurencje, uzyskując 290 punktów. Walka o zwycięstwo rozegrała się pomiędzy Austrią i Holandią. Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Do tej pory jeden raz organizowała Konkurs w 1967 roku. Zwycięzca tegorocznej Eurowizji został wybrany głosami widzów i profesjonalnego, pięcioosobowego jury, które…

My Słowianie bije rekordy oglądalności
My Słowianie odnotowało ponad 40 milionów wyświetleń Po sukcesie albumu „Równonoc”, Donatan postanowił nagrać kolejny utwór w podobnym, etnicznym klimacie. Opublikowany w listopadzie singiel oraz teledysk „My Słowianie” z udziałem wokalistki Cleo, natychmiast zdobył ogromną popularność. Przebój porwał m.in. Jolantę Pieńkowską, która z nieukrywaną radością tańczyła w jego rytmie w programie „Dzień Dobry TVN”. Singiel…

Musical Polita w Austrii
Musical Polita i Natasza Urbańska Twórcy musicalu „Polita” przymierzają się do podboju Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Janusz Józefowicz jest przekonany, że to bardzo dobry kierunek, bo Pola Negri, była w tych krajach niezwykle popularna. Trwają więc szczegółowe ustalenia z organizatorami tournée. Reżyser nie ukrywa, że chciałby również dotrzeć do widzów w Ameryce. Ale na razie, przez najbliższych kilka miesięcy spektakl będzie…

Nowy dom polski
Nowy dom polski – Wernisaż i wystawa Nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym to domy szeregowe, przemyślane, a jednocześnie niepowtarzalne, wpisujące się w otoczenia, a jednocześnie unikalne. Domy te mają być ekologiczne, mądre, ale i piękne. Architektura Polski skalana jest XIXwiecznymi wpływami, widoczne są po peerelowskie domy w kształcie kostki, a zarazem doświadczenie wolności. To…

Apel świętego Mikołaja w Austrii
Święty Mikołaj złożył apel do rodziców i dziadków dzieci, w którym poprosił o pomoc w sprawnym i kreatywnym przygotowaniu paczek dla wszystkich dzieciaków. Poprosił o zgłaszanie swej obecności i uczestnictwa w Zarządzie Stowarzyszenia. Z nieukrywaną radością powitano wszystkie dzieci w dniu 15 grudnia br. o godz. 14.00 w kościele Św.Konrada w Hohenems / Herrenried. Jako…
Austriacka formacja HDV – TRIO na Festiwalu Pianistów Jazzowych
Vijay Iyer – tegoroczne odkrycie scen jazzowych, będzie jednym z gości 37. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych, który odbędzie się w ostatni weekend listopada. Podczas festiwalu tradycyjnie wystąpi śmietanka jazzmanów zarówno z krajowych, jak i zagranicznych. Festiwal rozpocznie koncert austriackiej formacji HDV – TRIO z Davidem Helbockiem. Po międzynarodowych sukcesach w konkursach pianistycznych, trio objeżdża cały…