Obwody głosowania w Austrii – wykaz OBWIESZCZENIE KONSULA RP W WIEDNIU Z DNIA 15.09.2023 R. Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1277 i 2418 oraz z 2023 r. poz. 497) informuję, że w okręgu konsularnym Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu…
Kategoria: Polityka

Wybory i referendum za granicą
Wybory za granicą do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz referendum ogólnokrajowe Prezydent RP ogłosił, że 15 października 2023 roku odbędą się wybory do Sejmu RP i Senatu RP, a także referendum ogólnokrajowe. Wyborcy przebywający za granicą będą mieć możliwość oddania swojego głosu w obwodach wyborczych, które zostaną utworzone na podstawie rozporządzenia…

Dumping płacowy i socjalny w Austrii
Planowana nowelizacja ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego (LSD-BG) w Austrii Informujemy, że austriackie ministerstwo pracy przedłożyło do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego w odniesieniu do delegowania pracowników mobilnych w transporcie międzynarodowym. Resort pracy przychylił się do sugestii przewoźników i, uznając szczególną specyfikę pracy w branży transportowej, przedstawił…

Manfred Kainz nowym konsulem w Styrii
Manfred Kainz objął urząd Konsula Honorowego RP w Styrii Uroczyste powołanie na nowego polskiego Konsula Honorowego odbyło się na zamku w Stainz 2 marca 2017 r. Manfred Kainz jest założycielem i prezesem firmy TCM International GmbH posiadającej swoje oddziały w Polsce. Warz z powołaniem nowego Konsula Honorowego zakończyła się prawie 18 letnia misja jego poprzednika,…

Robocza narada Ambasadorów RP
Robocza narada Ambasadorów RP akredytowanych w krajach członkowskich UE Minister Witold Waszczykowski wziął udział w roboczej naradzie ambasadorów RP akredytowanych w krajach członkowskich UE i Stałego Przedstawiciela RP przy UE, która odbyła się 13 marca w Warszawie. W wystąpieniu otwierającym naradę minister Witold Waszczykowski podkreślił, że najtrudniejszym wyzwaniem, z jakim przyjdzie się zmierzyć polskiej dyplomacji…

Sytuacja migracyjna na szlaku bałkańskim
Spotkanie ministrów obrony i spraw wewnętrznych państw inicjatywy CEDC, Forum Salzburg oraz Bałkanów Zachodnich W Wiedniu odbyła się 8 lutego konferencja pt. „Managing Migration Challenges Together„, której celem było omówienie możliwych działań na wypadek pogorszenia sytuacji migracyjnej na szlaku bałkańskim. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Austrii, Czech, Węgier, Polski, Słowacji, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii oraz…

Obrona czterech swobód
Ambasadorowie państw V4 w obronie czterech swobód Opiniotwórczy austriacki dziennik „Die Presse” opublikował gościnny komentarz ambasadorów państw V4 w Wiedniu. Dyplomaci prezentują korzyści, jakie z niezakłóconego funkcjonowania wspólnego rynku UE czerpią wszystkie państwa członkowskie. W tekście „Rynek wewnętrzny jako źródło naszego dobrobytu” ambasadorowie Polski, Słowacji, Czech i Węgier zwracają uwagę na fakt, że pracownicy z…

Ulgowe przejazdy dla dzieci i młodzieży polonijnej
Prezydent podpisał ustawę o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej „Moja inicjatywa to odpowiedź na apele polskich rodziców i nauczycieli” – Moja inicjatywa ustawodawcza jest odpowiedzią na wnioski, na apele rodziców, a także nauczycieli polskich pracujących poza granicami kraju – podkreślił podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda. Jak dodał do tej pory ci…

Zwalczanie dumpingu płacowego w Austrii
Nowelizacja ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie nowelizacja austriackiej ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego (Lohn- und Sozialdumping-Bekämpfungsgesetz, LSD-BG). Nowelizacja w zamyśle miała ułatwić życie miejscowym przedsiębiorstwom, jednak nowy stan prawny cechują nie tylko surowe kary, ale pozostaje on też skomplikowany. Pomysłodawcy znowelizowanej ustawy…

Wsparcie dla rodzin będzie kontynuowane
Premier Beata Szydło: wsparcie dla rodzin będzie kontynuowane, priorytetem w 2017 będzie rozwój „Rząd PiS zajmował się sprawami Polaków – tym, do czego się zobowiązaliśmy. To był rok, który znacząco wpłynie na wiele polskich rodzin” – mówiła premier Beata Szydło podczas czwartkowej konferencji prasowej w KPRM. Jak zapewniła, w budżecie 2016 starczyło na realizację inwestycji…

Zamówienia publiczne planowane przez Ambasadę RP w Wiedniu
Plan zamówień publicznych na rok 2017 Informacja nt. zamówień publicznych planowanych do realizacji w 2017 r. przez Ambasadę RP w Wiedniu. Ambasada RP w Wiedniu PLAN ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH na rok 2017 Rodzaj zamówienia Lp. Przedmiot zamówienia publicznego Przewidywany tryb lub inna procedura udzielania zamówienia Orientacyjna wartość zamówienia Przewidywany termin wszczęcia postępowania usługi 1 Przeglądy pięcioletnie…

Podatek od maszyn w Austrii
Kontrowersje wokół „podatku od maszyn” Co pewien okres odżywają w Austrii dyskusje nt. podatku od tworzenia wartości dodanej (Wertschäpfungsabgabe) zwanego potocznie podatkiem od maszyn. Zaczął ją już w latach 80-tych ówczesny minister spraw socjalnych Alfred Dallinger i temat ten powraca co kilka lat. Aktualnie forsuje ją kanclerz Christian Kern, który w Karyntii na dorocznym zjeździe…

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych – podstawowe informacje Misją Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest realizowanie interesów Rzeczypospolitej Polskiej poprzez współpracę w Europie i świecie na rzecz bezpieczeństwa, demokracji i rozwoju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest urzędem administracji rządowej zapewniającym obsługę ministra właściwego do spraw zagranicznych. Zakres właściwości ministra kierującego działem administracji rządowej został określony w ustawie o działach administracji…

Dyskusja w Wiedniu na temat Nord Stream 2
Nord Stream 2 i jego konsekwencje dla Europy Eksperci ze świata polityki, nauki i biznesu dyskutowali w Wiedniu nt. prawnych, ekonomicznych i geopolitycznych aspektów realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2. Otwierając konferencję, dyrektor Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej Janez Kopač podkreślił, że Nord Stream 2 (NS2) to projekt dzielący Europę i zachęcał do otwartej dyskusji na ten…

Wizyta Jana Dziedziczaka w Wiedniu
Wizyta Ministra Jana Dziedziczaka w Wiedniu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski Minister przybył do Wiednia na zaproszenie rektora Polskiej Misji Katolickiej w Austrii, księdza Krzysztofa Kasperka, aby uczestniczyć w uroczystości koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Koronacji, w trakcie uroczystej mszy świętej w polskim kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego w Wiedniu, dokonał prymas Austrii i…

Wykłady im. T. Mazowieckiego na Uniwersytecie Wiedeńskim
Otwarcie cyklu wykładów im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Wiedeńskim Wykład prof. Miroslava Hrocha pt. „Ostmitteleuropäische Spezifika im europäischen Kontext der nationalen Formierungsprozesse” (Specyfika państw Europy środkowowschodniej w europejskim kontekście procesów kształtowania się narodowości) zainicjował kolejną edycję cyklu wykładów. Cykl wykładów przypada na 25. rocznicą powstania Grupy Wyszehradzkiej i prezydencję Polski w V4. Podczas gdy ubiegłoroczny…

Austriackie regulacje gospodarcze
Propozycje zmian w austriackich regulacjach gospodarczych Obecne unormowania z zakresu funkcjonowania gospodarczego w Austrii są skomplikowane, niejasne i wręcz przestarzałe. Oryginalny tekst przepisów w tym zakresie został opracowany w 1859 roku, a potem był jedynie zmieniany i uzupełniany w zależności od potrzeb. Z tego powodu ramy regulacyjne są obecnie bardzo skomplikowane. Został przedstawiony pomysł naprawy…

Jadwiga Emilewicz była gościem Dnia Przemysłu w Wiedniu
Minister Jadwiga Emilewicz na Dniu Przemysłu Podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Jadwiga Emilewicz była gościem Dnia Przemysłu w Wiedniu. Dzień Przemysłu jest dorocznym spotkaniem przedstawicieli świata gospodarki zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przemysłowców. W tym roku impreza odbywała się pod hasłem „Quo vadis, Europo?” i skupiła się na kwestii przyszłości Europy i procesu integracji w dobie przemian….

Organizacje międzynarodowe
Organizacje międzynarodowe – wykaz: ONZ Komitet Praw Dziecka [http://www.ohchr.org/EN/HRBodies/CRC/Pages/CRCIndex.aspx] Członkowie Komitetu Praw Dziecka [http://www.ohchr.org/EN/HRBodies/CRC/Pages/Membership.aspx] Prawa dziecka w Polsce [http://men.gov.pl/pl/wspolpraca-miedzynarodowa/prawa-dziecka-w-polsce] UNESCO Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO [http://en.unesco.org/]) powstała 16 listopada 1945 roku na mocy podpisanego Aktu Konstytucyjnego. Organizacja aktywnie zabiega o rozwijanie kultury pokoju w świecie i jest promotorem dialogu pomiędzy narodami…

Innowacyjna V4 w Austrii
Innowacyjna V4 w wiedeńskim Impact Hub Eksperci, przedsiębiorcy, innowatorzy, przedstawiciele rządów oraz świata nauki z państw V4 i Austrii spotkali się w Wiedniu, aby przedyskutować możliwości współpracy regionu w obszarze innowacji. – Sami jesteśmy zbyt mali, aby osiągnąć sukces. Nasz region musi współpracować, aby utrzymać wzrost – podkreśliła w wystąpieniu otwierającym warsztaty „Innovations in Central…

Meldunek w Austrii
Meldunek w Austrii – warto wiedzieć Meldunek w Austrii jest obowiązkowy w ciągu 3 dni od daty przyjazdu na teren Austrii. Turyści przyjeżdżający muszą zarejestrować się w hotelach w ciągu 1 doby i w tym czasie wpisać się do księgi gości. Urzędy dzielnicowe i celne zajmują się meldunkami. Żeby dostać meldunek należy okazać paszport lub…

Dyskusja w Wiedniu o współpracy sojuszniczej z partnerami
Konferencja w Wiedniu w przededniu szczytu NATO w Warszawie Eksperci z Polski, Austrii, UE oraz struktur NATO dyskutowali w Wiedniu o współpracy sojuszniczej z partnerami, UE i innymi organizacjami, jak również o bieżących zagadnieniach dotyczących polityki bezpieczeństwa. – Szczyt NATO ma pokazać, iż Sojusz jest w stanie chronić swoich członków – powiedział ambasador Artur Lorkowski…

Wyzwolenie obozów systemu KZ Mauthausen-Gusen (71 rocznica)
71 rocznica wyzwolenia obozów systemu KZ Mauthausen-Gusen W maju 2016 r. odbędą się uroczystości upamiętniające 71 rocznicę wyzwolenia obozów systemu KZ Mauthausen-Gusen. Zapraszamy do aktywnego udziału w uroczystościach. Co czwarty więzień systemu obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen był Polakiem. Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne w Mauthausen i Gusen wraz z rozsianymi po całej Austrii podobozami odegrały szczególnie niechlubną…

Rating Austrii to AA+
Zgodnie z ogłoszoną w lutym 2015 roku decyzją, Fitch przypisuje obecnie Austrii rating AA+. W uzasadnieniu decyzji Fitch stwierdza, że relacja długu do PKB wzrośnie w Austrii w tym roku do 89%, co byłoby najwyższym poziomem wśród wszystkich państw z ratingiem AAA (nie licząc cieszących się „specjalnym statusem” Stanów Zjednoczonych). Poprzednie prognozy wskazywały, że…

Projekty polonijne 2015 w Austrii
Zapraszamy do zapoznania się z listą projektów, które zostaną sfinansowane ze środków funduszy polonijnych ministerstwa spraw zagranicznych w ramach II naboru w roku 2015 r. Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP wybrał spośród zgłoszonych projektów te najlepsze, które uzyskają finansowanie w ramach drugiego naboru w 2015 r. Lista…

Współpraca regionalna Polski i Niemiec
Polsko – niemieckie rozmowy o współpracy regionalnej Relacje polsko-niemieckie, w tym współpraca regionalna Saksonii z Województwem Dolnośląskim były głównymi tematami spotkania w MSZ wiceminister Henryki Mościckiej-Dendys i premiera niemieckiego kraju związkowego Saksonia Stanislawa Tilicha. „Cieszymy się, że polsko-saksońska współpraca regionalna przebiega tak dobrze. Liczymy na jej dalszy rozwój i pełne wykorzystanie jej potencjału” –…

Konsulat Honorowy RP w Salzburgu już otwarty
Piąty Konsulat Honorowy RP w Austrii został otwarty w Salzburgu Nowym Konsulem Honorowym RP jest Michael Pallauf, a siedziba konsulatu mieści się przy ulicy Peterbrunner 13 w Salzburgu. Piąty konsulat honorowy RP w Austrii został otwarty 3 grudnia 2015 w Salzburgu. Nowym konsulem honorowym RP jest Dr. Michael Pallauf, który z zawodu jest prawnikiem,…

Dyskusja poświęcona promowaniu tolerancji w Internecie
W ONZ o walce z dyskryminacją rasową – Internet ma olbrzymią rolę jako platforma komunikacyjna – mówił Bogusław Winid, stały przedstawiciel Polski przy ONZ w Nowym Jorku, otwierając panel dyskusyjny poświęcony promowaniu tolerancji w Internecie. Panel został zorganizowany z okazji 50. rocznicy uchwalenia Międzynarodowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej….

Rada ds. Zagranicznych w Luksemburgu
Wiceminister Konrad Pawlik na Radzie ds. Zagranicznych w Luksemburgu Przygotowania do Światowego Szczytu Humanitarnego w Stambule w 2016 roku, polityka rozwojowa i migracyjna w kontekście planowanego szczytu UE – Afryka w Valettcie oraz przyjęty niedawno „Plan Działań na rzecz równości płci w polityce rozwojowej” były głównymi tematami Rady ds. Zagranicznych w formacie ministrów ds….

Wybory i sprawy związane z polityką też na Facebooku
Wybory też na Facebooku Wybory i sprawy związane z polityką są bardzo ważne na Facebooku i są często omawianym tematem. Dlatego wprowadzamy w niedzielę guzik „jestem wyborcą”, który pozwoli użytkownikom na dzielenie się informacją o tym, że idą głosować, że byli głosować, czy też że chcą głosować. Jest to pewnego rodzaju działanie pro frekwencyjne…

Sytuacja Polonii i Polaków w Niemczech
Minister Grzegorz Schetyna spotkał się z przewodniczącym Bundesratu Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna i przewodniczący Izby Wyższej parlamentu RFN, premier Hesji Volker Bouffier rozmawiali w czwartek w Warszawie o współpracy dwustronnej, wyzwaniach migracyjnych i polityce wschodniej. Spotkanie było także okazją do omówienia relacji dwustronnych, w tym sytuacji Polonii i Polaków w Niemczech. Minister Grzegorz…

Obwodowa Komisja Wyborcza w Wiedniu
Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 11 w Wiedniu Obwieszczenie w sprawie powołania Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 11 w Wiedniu. OBWIESZCZENIE w sprawie powołania Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 11 w Wiedniu do spraw referendum ogólnokrajowego zarządzonego przez Prezydenta RP na dzień 6 września 2015 r. Podaje się do publicznej wiadomości, że działając na podstawie Ustawy z…

Referendum 6 września 2015r.
O B W I E S Z C Z E N I E Na podstawie Ustawy z dnia 14 marca 2003 roku o referendum ogólnokrajowym obwieszczam, co następuje: Rozporządzeniem z dnia 7 sierpnia 2015 roku, które weszło w życie w dniu 13 sierpnia 2015 roku, Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej utworzył obwody głosowania w Referendum…

Doposażenie grup mobilnych Polskiej Służby Celnej
Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG Projekt: Obszar Schengen Doposażenie grup mobilnych Polskiej Służby Celnej w środki transportu wyposażone w sprzęt kontrolny Celem projektu jest podniesienie efektywności i mobilności Polskich Służb Celnych, co ma związek ze zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa i wzmocnieniem ochrony obszaru Schengen. W Wydziałach Zwalczania Przestępczości Izb Celnych…

Jerzy Wenderlicha w Wiedniu
Wizyta wicemarszalka Sejmu RP Jerzego Wenderlicha w Wiedniu Podczas wizyty w Wiedniu z okazji 58. sesji UN COPUOS (Komitetu na rzecz Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej) wicemarszałek Wenderlich spotkał się także z II przewodniczącym austriackiej Rady Narodowej Karlheinzem Kopfem. Wiceszefowie parlamentów Polski i Austrii rozmawiali m.in. o sytuacji na Bałkanach. Zgodzili się, że państwa UE…

W maju 81 proc. Polaków popierało członkostwo Polski w Unii Europejskiej
Warszawa, 29 maja 2015 r. – W maju 81 proc. Polaków popierało członkostwo Polski w Unii Europejskiej. W stosunku do poprzedniego miesiąca odsetek zwolenników spadł o 3 punkty procentowe. Obecnie 30 proc. Polaków zdecydowanie popiera nasze członkostwo w UE, a raczej je popiera 51 proc. Przeciwników integracji jest łącznie 16 proc. i w stosunku…

Wyniki II tury wyborów Prezydenta RP w Wiedniu
Wyniki II tury wyborów Prezydenta RP w Wiedniu Wyniki głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, przeprowadzonych w dniu 24 maja 2015 w obwodach głosowania w Wiedniu Obwodowa Komisja Wyborcza nr 11 w Wiedniu Na poszczególnych kandydatów oddano następujące liczby głosów ważnych: DUDA Andrzej Sebastian – 980 KOMOROWSKI Bronisław Maria – 1010 Liczba głosów nieważnych…

Losowanie składów obwodowych komisji wyborczych w Wiedniu
Obwieszczenie w sprawie powołania komisji wyborczych w Wiedniu OBWIESZCZENIE w sprawie powołania Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 11 w Wiedniu oraz Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 12 w Wiedniu do przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2015 r. Podaje się do publicznej wiadomości, że działając na podstawie art. 183 § 1 Ustawy z dnia 5…

Pobyt w Berlinie polskiego wiceministera
Wiceminister Henryka Mościcka – Dendys z wizytą w Berlinie Bieżące wyzwania Unii Europejskiej oraz konflikt na wschodzie Ukrainie były głównymi tematami konsultacji politycznych podsekretarz stanu Henryki Mościckiej – Dendys z ministrem stanu w niemieckim resorcie spraw zagranicznych Michaelem Rothem. Do spotkania doszło 18 marca br. w Berlinie. Z zadowoleniem przyjmuję zbieżność naszych poglądów wobec…

Wybory Prezydenta RP w Austrii
Informacja dla obywateli RP przebywających w Austrii nt. wyborów prezydenckich w maju 2015 r. Ambasada RP w Wiedniu uprzejmie informuje wszystkich obywateli RP przebywających na terenie Austrii, że w dniu 5 lutego 2015 r. Marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski podpisał postanowienie o zarządzeniu wyborów Prezydenta RP i ustalił ich datę na 10 maja 2015 r….

Informacyjna o Austrii i współpracy gospodarczej z Polską
Notatka informacyjna o Austrii i współpracy gospodarczej z Polską 1.Podstawowe dane statystyczne powierzchnia 83,9 tys. km2 liczba krajów związkowych (landów 9 ludność 8,3 mln przyrost naturalny: 0,1% głowa państwa (prezydent): Heinz Fischer, od 25.IV.2010 premier (kanclerz): Werner Faymann, od 2. XII. 2008 minister gospodarki, nauki i badań Reinhold Mitterlehner, od 2.XII.2008 przynależność do Unii Europejskiej…

Przemysł lakierniczy w Austrii – eksplozja kosztów
Opowieściom i deklaracjom austriackich polityków o ich trosce dotyczącej uwolnienia gospodarki od nadmiernych regulacji nie wierzą przedstawiciele przemysłu lakierniczego. Zdaniem przewodniczącego Austriackiego Związku Przemysłu Lakierniczego Huberta Culika gałąź ta, jak i łącznie cały przemysł chemiczny, jest ciągle konfrontowana z coraz większą biurokracją oraz spowodowanymi przez nią wyższymi kosztami działalności. Przykładem tego jest nowa, obowiązująca…

Zmiany w ustawie o lasach
ZMIANY W USTAWIE O LASACH PRZYJĘTE PRZEZ SEJM Sejm przyjął dziś (24 stycznia) na posiedzeniu plenarnym zmiany w ustawie o lasach. Zgodnie z projektem Lasy Państwowe mają od 2016 r. odprowadzać do Skarbu Państwa 2 proc. rocznych przychodów ze sprzedaży drewna. Dodatkowo w tym i w przyszłym roku LP wpłacą do budżetu państwa po…

XI posiedzenie Polsko – Austriackie
W dniach 16-17 czerwca 2011 r. odbyło się w Warszawie XI posiedzenie Polsko – Austriackiej Komisji Mieszanej. Efektem spotkania było przyjęcie Programu współpracy w dziedzinie nauki, edukacji i kultury na lata 2011 – 2014 między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Austrii . Podstawę prawną współpracy polsko – austriackiej stanowi Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką…

Współpraca Polski i Austrii
Możliwości współpracy Polski i Austrii w dziedzinie rozwoju nowych technologii środowiskowych i odnawialnych źródeł energii (OZE) były głównym tematem spotkania wiceministra gospodarki Macieja Kaliskiego i minister gospodarki Dolnej Austrii Petry Bohuslav. Rozmowy odbyły się 30 czerwca 2011 r. – Jesteśmy zainteresowani współpracą z firmami austriackimi w zakresie nowoczesnych i odnawialnych technologii energetycznych – powiedział wiceminister…