Wystawa „Drogi do przełomu” na wiedeńskim Karlsplatzu
Przygotowana przez historyków skupionych wokół Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność wystawa ukazuje skomplikowany proces wyzwalania się Europy Środkowo-Wschodniej spod komunistycznej dyktatury.
Głównym tematem ekspozycji są różne sposoby ograniczania swobód obywatelskich w dawnym bloku komunistycznym i próby walki o ich odzyskanie. Szczególne miejsce poświęcono tutaj omówieniu tego, co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej o wydarzeniach, które poprzedziły upadek komunizmu w Europie.
– Idea wystawy wyrosła z przekonania, że refleksja nad przemianami 1989 roku w poszczególnych krajach staje się pełniejsza i głębsza, gdy dostrzega się ogólnoeuropejski kontekst tych wydarzeń. Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy – tłumaczy prof. Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Wystawę można oglądać w Wiedniu do 4 września br. W tym roku „Drogi do przełomu” odwiedzą jeszcze Bukareszt, wcześniej były już pokazywane w Berlinie, Brukseli, Warszawie i Budapeszcie.
Wydarzenie jest elementem kampanii społeczno-edukacyjnej „Freedom Express”, realizowanej przez Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność we współpracy z ministerstwami odpowiedzialnymi za kulturę w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i na Słowacji.
Wraz z europejskim tournée wystawy uruchomiona została także jej wirtualna wersja, która jest dostępna pod adresem: http://1989.enrs.eu/exhibition.
Źródło: wieden.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com