Organizacje międzynarodowe – wykaz:
ONZ
- Komitet Praw Dziecka [http://www.ohchr.org/EN/HRBodies/CRC/Pages/CRCIndex.aspx]
- Członkowie Komitetu Praw Dziecka [http://www.ohchr.org/EN/HRBodies/CRC/Pages/Membership.aspx]
- Prawa dziecka w Polsce [http://men.gov.pl/pl/wspolpraca-miedzynarodowa/prawa-dziecka-w-polsce]
UNESCO
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO [http://en.unesco.org/]) powstała 16 listopada 1945 roku na mocy podpisanego Aktu Konstytucyjnego. Organizacja aktywnie zabiega o rozwijanie kultury pokoju w świecie i jest promotorem dialogu pomiędzy narodami i cywilizacjami. Aktywizacja rządów państw oraz społeczności lokalnych dla idei ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego, współpracy w dziedzinie nauki i edukacji oraz tworzenia społeczeństwa informacyjnego to jedne z podstawowych celów UNESCO.
16 listopada 2015 r. minęło 70 lat od czasu podpisania w Londynie Aktu Konstytucyjnego [http://www.unesco.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Akt_Konstytucyjny_UNESCO_1957.pdf] UNESCO przez przedstawicieli 37 krajów, w tym Polski. Nabrał on mocy prawnej 4 listopada 2006 r., po ratyfikowaniu go przez 20 państw.
Programy i priorytetowe obszary działań UNESCO
- Edukacja dla Zrównoważonego Rozwoju [http://www.unesco.org/new/en/education/themes/leading-the-international-agenda/education-for-sustainable-development/]
- Międzynarodowa Dekada Zbliżenia Kultur 2013-2022 [https://en.unesco.org/decade-rapprochement-cultures]
- Edukacja dla XXI wieku [http://en.unesco.org/themes/education-21st-century]
- Wolność Wypowiedzi [http://en.unesco.org/themes/fostering-freedom-expression]
- Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Promowanie Kreatywności [http://en.unesco.org/themes/protecting-our-heritage-and-fostering-creativity]
- Budowanie Trwałego Pokoju [http://en.unesco.org/themes/learning-live-together]
- Budowanie Społeczeństw Wiedzy [http://en.unesco.org/themes/building-knowledge-societies]
- Ochrona Środowiska [http://en.unesco.org/themes/one-planet-one-ocean]
- Nauka dla Zrównoważonej przyszłości [http://en.unesco.org/themes/science-sustainable-future]
- Informacja dla Wszystkich [http://www.unesco.org/new/en/communication-and-information/intergovernmental-programmes/information-for-all-programme-ifap/] (IFAP)
- Polski Komitet do spraw UNESCO [http://www.unesco.pl/]
Polskie Komitet do spraw UNESCO jest organem doradczym Rady Ministrów. W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele instytucji rządowych współpracujących z UNESCO, których kompetencje pokrywają się z głównymi polami działalności Organizacji oraz osoby reprezentujące środowiska naukowe i twórcze. Komitet koordynuje wypracowanie polskiego stanowiska w kwestiach, związanych z bieżącymi pracami w UNESCO. Misją Polskiego Komitetu ds. UNESCO jest działanie dla ochrony pokoju poprzez budowanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie edukacji, nauki, kultury, informacji i komunikacji. We współpracy z instytucjami krajowymi Komitet organizuje międzynarodowe konferencje, seminaria i warsztaty w dziedzinie edukacji, nauki i kultury.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża
- Międzynarodowe Prawo Humanitarne [http://www.pck.pl/pages,16.html]
- Programy Edukacyjne [http://www.ehl.icrc.org/]
- Program OPH [http://www.pck.pl/pages,16_247.html]
- III Raport z implementacji i upowszechniania międzynarodowego prawa humanitarnego w Rzeczypospolitej Polskiej (PL) [http://men.gov.pl/wp-content/uploads/2015/08/587_14-trzeci-raport-pl.pdf]
- III Raport z implementacji i upowszechniania międzynarodowego prawa humanitarnego w Rzeczypospolitej Polskiej (ENG) [http://men.gov.pl/wp-content/uploads/2015/08/615_14-trzeci-raport-ang.pdf]
Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR)
Przedstawicielstwo Regionalne UNHCR [http://www.unhcr.org/cgi-bin/texis/vtx/home] dla Europy Środkowej ma siedzibę w Budapeszcie. Obejmuje ono Bułgarię, Republikę Czeską, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię oraz Węgry. Działalność UNHCR w tym regionie skupia się na:
- Promowaniu oraz zapewnieniu dostępu do terytorium oraz procedur azylowych;
- Promowaniu i wspieraniu warunków przyjmowania uchodźców zgodnie z międzynarodowymi standardami;
- Promowaniu i wspieraniu sprawiedliwych i efektywnych procedur dotyczących ochrony;
- Promowaniu i wspieraniu jak również wdrażaniu trwałych rozwiązań.
Celem projektów realizowanych w ramach współpracy instytucji rządowych i organizacji pozarządowych, jest wsparcie procesów integracji społecznej cudzoziemców, pomoc w edukacji dzieci, doradztwo zawodowe dla dorosłych, jak również zapewnienie pomocy psychologicznej, socjalnej i prawnej dla azylantów, uznanych uchodźców oraz cudzoziemców posiadających zgodę na pobyt tolerowany.
Biuro UNHCR w Polsce [http://www.unhcr-centraleurope.org/pl/index.html]
UNICEF
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyznało Funduszowi Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF [http://www.unicef.org/]) mandat Rzecznika Ochrony Praw Dzieci, by wspierać realizację podstawowych potrzeb oraz by tworzyć warunki do pełnego rozwoju osobowości wszystkich dzieci.
Do priorytetów UNICEF należą:
1. Ochrona praw dziecka
2. Ochrona dzieci przed przemocą, wykorzystywaniem i dyskryminacją
3. Równy dostęp do edukacji dla dziewcząt i chłopców.
4. Zapobieganie HIV / AIDS
5. Wspomaganie rozwoju małego dziecka.
Od 2002 roku Polska została zakwalifikowana przez UNICEF do krajów wysoko rozwiniętych. W związku z tym jednym z podstawowych zadań Polskiego Komitetu Narodowego, podobnie jak 36 pozostałych Komitetów Narodowych, jest promowanie praw dziecka oraz zbieranie funduszy na prowadzenie przez UNICEF programów pomocy dzieciom w najbardziej potrzebujących krajach świata.
Polski Komitet UNICEF [https://www.unicef.pl/]
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej (men.gov.pl)
Fot: własność redakcji