Uroczystość na cmentarzu w Unteraspang upamiętnienia brawurowej ucieczki polskich jeńców wojennych z lotniska w Wiener Neustadt
31 sierpnia o godzinie 12:30 Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Austrii uczciły pamięć brawurowej ucieczki polskich jeńców wojennych z lotniska w Wiener Neustadt oraz tragicznej śmierci, która ich spotkała w sierpniu 1943 roku. Uroczystość odbyła się na cmentarzu w Unteraspang, gdzie odsłonięto nowy nagrobek i tablicę pamiątkową, upamiętniającą wydarzenie sprzed 80 lat. Zarówno nagrobek, jak i tablica zostały ufundowane dzięki staraniom Ambasady RP w Wiedniu i Austriackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W uroczystości uczestniczyli austriacki minister spraw wewnętrznych G. Karner, CdA J. Styczek, przedstawiciel prezesa IPN dr Konrad Graczyk, attaché wojskowy K. Makarewicz z asystą wojskową oraz przedstawiciele miejscowej Polonii.
Historia Polaków
Historia ostatnich dni dwójki Polaków, którzy uprowadzili samolot Ju 88A, aby uwolnić się z niewoli, jest niewątpliwie dramatyczna i poruszająca, wzbudzając wiele wzniosłych emocji. Stanowi ona piękne świadectwo tego, jak głęboko w sercach Polaków zakorzenione jest umiłowanie wolności. Bohaterska próba niestety zakończyła się niepowodzeniem – po przebyciu 50 km lotu, samolot runął na ziemię w miejscowości Neustift am Hartberg. Obydwaj odważni Polacy zostali pochowani na cmentarzu w Unteraspang.
W swoim przemówieniu CdA J. Styczek podkreślił, jak ważne jest zachowanie miejsc pamięci ofiar niemieckiego narodowego socjalizmu, aby nie popadły one w zapomnienie. Wspomniał również o innych miejscach, takich jak KZ Gusen, które od dawna czekają na godne upamiętnienie. J. Styczek wyraził nadzieję, że miejsce pamięci, które ma powstać w Gusen, sprosta oczekiwaniom wszystkich stron, zaznaczając, że strona polska aktywnie zaangażuje się w ten proces jego kształtowania.
Na podstawie materiałów z serwisu: Polska w Austrii | gov.pl
Fot: gov.pl