Polacy i Ukraińcy na Kahlenbergu
Święto historyczne, religijne czy ludowe? Takie pytanie może postawić sobie postronny i przypadkowy obserwator corocznych uroczystości na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg, które odbywają się z okazji rocznicy słynnej Odsieczy Wiedeńskiej. I każda z odpowiedzi na to pytanie będzie prawidłowa. Kolorowa, polska feta, która przyciąga nie tylko Polonię austriacką, ale i turystów oraz Wiedeńczyków, jest uroczystością ważną dla każdego z innego powodu.
Gośćmi tegorocznych obchodów z okazji 332 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej byli: Ambasador RP w Wiedniu – Artur Lorkowski, Ambasador Ukrainy w Wiedniu – Oleksander Szerba, Attaché wojskowi Polski i Ukrainy, burmistrz 19. dzielnicy Wiednia – Adolf Tiller ze współpracownikami, przedstawiciele Polonii i ukraińskiej społeczności. Mszę świętą na Kahlenbergu, w kaplicy króla Jana III Sobieskiego, odprawił biskup radomski Adam Ozimek.
Uroczystości rozpoczęły na pobliskim wzgórzu Leopoldsberg, gdzie pod pomnikiem Kozaków biorących udział w Odsieczy Wiedeńskiej ambasadorowie Polski i Ukrainy złożyli kwiaty. Następnie kwiaty złożono w kościele na Kahlenbergu, gdzie podczas mszy biskup radomski przekazał relikwie Jana Pawła II. Odsłonił także pamiątkową tablicę.
Ambasador Artur Lorkowski mówił o solidarności z uchodźcami przybywającymi do Austrii i apelował o nią przypominając, iż wielu przedstawicieli Polonii było uchodźcami chociażby w latach 80. Podkreślał też solidarność z Ukrainą w kwestii jej dążenia do struktur europejskich.
Towarzyszące obchodom dożynki polskie, które również odbyły się na Kahlenbergu, przyciągnęły dużą publiczność. Za ich barwny przebieg zgodny ze staropolskim zwyczajem odpowiedzialność wzięli: Wiedeńsko-Krakowskie Towarzystwo Kulturalne, czasopismo POLONIKA oraz Towarzystwo Sportowe SIPPA.
Tradycyjnie uczestnicy dożynek podzielili się chlebem, który specjalnie na tę okazję upieczono i przywieziono z Polski. Z pokazami polskich tańców regionalnych wystąpił polonijny zespół ludowy z Wiednia „Podhale-Zakopane”. Nowością był atrakcyjny i zgodny z historycznymi przekazami pokaz fechtunku w wykonaniu przedstawicieli chorągwi husarskich z Podlasia i Sandomierza. Obchodom towarzyszyły imprezy sportowe: V Bieg o Puchar Króla Jana III Sobieskiego oraz bieg sztafetowy z Będzina do Wiednia.
Źródło: wieden.msz.gov.pl
Fot: wieden.msz.gov.pl