Sobota, 21 listopada, to niepowtarzalna okazja, by zajrzeć za kulisy Ambasady RP w Wiedniu. Zapraszamy!
Józef Piłsudski wystosował 16 listopada 1918 roku do rządów wszystkich państw depeszę, w której poinformował o odrodzeniu niepodległego Państwa Polskiego. Od 2009 roku data ta jest jak upamiętniana przez ministerstwo spraw zagranicznych jako Dzień Służby Zagranicznej. Z tej okazji Ambasada RP w Wiedniu – w sobotę, 21 listopada – po raz pierwszy w historii swojego funkcjonowania otwiera swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Wiednia.
„Tu, na piętrze obok pokoi dla służby, znajdowały się sypialnie i ubieralnie oraz wystawnie urządzone łazienki wyposażone w produkty rodzimej firmy Waldek. Większość z nich można podziwiać do dziś. Umeblowanie korytarzy na piętrze stanowi znakomity przykład używanej ówcześnie zabudowy meblowej: wklęsłe i wypukłe krzywizny form w stylu empire z częściowymi przeszkleniami i ozdobami z mosiądzu prezentują przemyślane w najdrobniejszych szczegółach rozwiązania. Stanowią najwyższe osiągnięcie sztuki rzemieślniczej” – pisze o wnętrzach ambasady, które przez wiele lat zamieszkiwała austriacka rodzina szlachecka, historyk sztuki Gerd Pichler w książce “Die Polnische Botschaft in Wien. Geschichte und Baugeschichte des Hauses Hietzinger Hauptstraße 42c” .
Wnętrza, które tak barwnie opisuje, i które w ciągu ostatnich 100 lat zachowały się w niemal niezmienionym stanie, będzie można zobaczyć. Dzień Otwartych Drzwi to jednak więcej atrakcji. Po prelekcji dotyczącej historii gmachu i okolic przygotowanej przez Gerda Pichlera, wykład z prezentacją portretów najciekawszych osobowości na polskiej scenie dyplomatycznej w Wiedniu w ciągu ostatnich 500 lat wygłosi dr Anna Ziemlewska. Później zaprezentowana będzie sylwetka Ignacego Jana Paderewskiego, polskiego pianisty, kompozytora, a także w 1919 roku premiera i ministra spraw zagranicznych RP. Mówi się o nim, że był mężem stanu, który łagodził obyczaje. Zostanie wyświetlony nagradzany film dokumentalny mu poświęcony: „Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy” w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego. Po projekcji wybrane utwory Paderewskiego o Chopina zaprezentuje pianistka Natalia Rehling.
Równolegle wydarzeniom towarzyszyć będą aż trzy wystawy. „Jan Karski, człowiek wolności” -ekspozycja, która do tej pory prezentowana była m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Parlamencie Europejskim w Brukseli, siedzibie głównej UNESCO w Paryżu, w Tel Awiwie, Rzymie, Mediolanie, Petersburgu, Chicago, Londynie, Ottawie, Warszawie, Łodzi. Ukazuje całe życie Karskiego, postaci i wybitnej, i tragicznej – w lipcu 1943 dyplomata spotkał się z Rooseveltem, opowiadając mu m.in. o tragedii holocaustu, niestety prawdopodobnie nie dano wtedy wiary jego relacjom.
Wystawa „Polska dyplomacja w okresie II wojny światowej” przypomni o Józefie Becku, Auguście Zaleskim, Edwardzie Raczyńskim, Tadeuszu Romerze oraz Adamie Tarnowskim. Doświadczenie, poziom intelektualny i moralny polskiej kadry dyplomatycznej w momencie okupacji w Polsce były ważnym instrumentem podtrzymywania i wznawiania kontaktów międzynarodowych. Wystawa pokazuje szczególne wyzwania i osiągnięcia osób, które w czasie II wojny światowej działały w imieniu rządu polskiego na uchodźstwie w Londynie.
Profesora Władysława Bartoszewskiego Wiedeńczykom chyba przedstawiać nie trzeba. Był Ambasadorem RP w Austrii w latach 1990–1995. Ekspozycja „Władysław Bartoszewski – działalność publiczna w wolnej Polsce” jest zbiorem fotografii z archiwów sejmu i ministerstwa spraw zagranicznych, dokumentujących działalność profesora po roku 1989. Przygotowana została po jego śmierci, latem 2015 roku, i po raz pierwszy pokazana publiczności w gmachu polskiego sejmu. Będziemy przypominać o Władysławie Bartoszewskim, pokazując również krótkie filmy mu poświęcone: „Ein Pole sieht die Bundesrepublik” – unikalny dokument z audycji NDR Panorama”, wyemitowany w lipcu 1966 roku, „Opowieść o Żegocie” w reżyserii Zofii Kunert i fragmenty „Drogi” w reżyserii Artura Więcka i Witolda Beresia.
Program:
14:00 – Otwarcie drzwi dla zwiedzających
14:30 – „To był dom …” – historyk sztuki Gerd Pichler przedstawia historię budynku ambasady i jego otoczenia
15:00 – Poznawanie zakamarków dyplomacji: zwiedzanie biur i sal recepcyjnych ambasady
16:00 – Polscy dyplomaci w Wiedniu – historyk dr Anna Ziemlewska przedstawia najbardziej pasjonujące postaci wśród z polskich posłów i ambasadorów w Austrii w ciągu ostatnich 500 lat
17:00 – „Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy” – film dokumentalny o polskim kompozytorze i dyplomacie Ignacym Janie Paderewskim
18:00 – Dialog muzyczny Ignacego Jana Paderewskiego z Fryderykiem Chopinem przedstawia pianistka Natalia Rehling
Na zakończenie: wino i chleb
Wystawy towarzyszące:
Władysław Bartoszewski – działalność publiczna w wolnej Polsce”
Dyplomacja polska w czasie II wojny światowej
Jan Karski – człowiek wolności
Wstęp wolny
Wymagana rejestracja
Odwiedź nas w tym szczególnym dniu!
Źródło: wieden.msz.gov.pl
Fot: wieden.msz.gov.pl