Pół tysiąca osób odwiedziło Ambasadę RP w Wiedniu
Z okazji Dnia Służby Zagranicznej Ambasada RP w Wiedniu zorganizowała Dzień Otwartych Drzwi.
Z ogromnym zainteresowaniem spotkała się prezentacja wnętrz ambasady, na ogół niedostępnych dla zwiedzających. Ponad stuletnie wnętrza w historyzującym, eklektycznym stylu – neogotycka kaplica, renesansowa palarnia, sypialnie, salony i hole w stylu neorenesansowym i empire – stworzyły rodziny austriackiej szlachty i przemysłowców u schyłku monarchii habsburskiej. Ich unikalny charakter przetrwał do dziś w niemal niezmienionym stanie.
– To wspaniałe, że Ambasada RP tak dba o tę ważną dla Wiednia pamiątkę architektoniczną prezentującą w swych wnętrzach najwyższej jakości rzemiosło minionych czasów – powiedział przedstawiający historię budynku Gerd Pichler, historyk sztuki i autor książki „Die Polnische Botschaft in Wien”.
Oglądaniu wnętrz towarzyszyło zwiedzanie wystaw „Jan Karski, człowiek wolności”, „Dyplomacja polska w czasie II wojny światowej”, „Władysław Bartoszewski – działalność publiczna w wolnej Polsce”. Zaprezentowana została również sylwetka Ignacego Jana Paderewskiego w filmie dokumentalnym „Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy”. Odbył się też wykład na temat polskich dyplomatów w Wiedniu w ciągu ostatnich 500 lat, który wygłosiła go dr Anna Ziemlewska z wiedeńskiej Stacji Naukowej PAN. Dzień otwarty zakończył wspaniały koncert „Dialog muzyczny Paderewskiego i Chopina” w wykonaniu Natalii Rehling.
Wśród gości było wielu mieszkańców dzielnicy Hietzing, w której znajduje się ambasada. Gościliśmy też m.in. przedstawicieli ratusza dzielnicy.
* * *
Dzień Otwartych Drzwi w Ambasadzie RP w Wiedniu został zorganizowany z okazji Dnia Służby Zagranicznej RP. Dzień Służby Zagranicznej to święto obchodzone corocznie w dniu 16 listopada, w rocznicę wysłania przez Józefa Piłsudskiego pierwszej depeszy zagranicznej do przywódców państw świata, informującej o powstaniu niepodległego państwa polskiego, ustanowione decyzją Ministra Spraw Zagranicznych w 2009 roku jako uznanie osiągnięć i roli dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.
Wydarzenie wsparły Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu i Instytut Polski w Wiedniu.
Źródło: wieden.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com